Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Nowe role i zadania pielęgniarki w XXI wieku

Ponad wiek temu Międzynarodowa Rada Pielęgniarek (ICN) podjęła działania na rzecz uregulowań dotyczących zawodu pielęgniarki, określenia jej roli, rodzaju wykształcenia, w tym także ustalenia definicji pielęgniarki. Od 150 lat pielęgniarstwo zmienia się i rozwija, poszukuje swojego miejsca w systemie, definiując nowe zadania, role, kompetencje wynikające ze zmieniającego się otoczenia i konieczności sprostania potrzebom pacjentów, bez których zawód ten nie miałby sensu istnienia. Wszędzie na świecie pielęgniarki są kluczowym ogniwem systemu ochrony zdrowia, mogącym przyczynić się znacząco do zmniejszenia różnic w dostępie do opieki zdrowotnej (UN, 2010)1. W Polsce od ponad 100 lat kształcimy pielęgniarki w szkołach zawodowych. Od 40 lat mają one możliwość kształcenia na studiach drugiego stopnia i otrzymują tytuł magistra pielęgniarstwa. Szacuje się, że mamy ok. 20 tys. pielęgniarek (196 tys. w systemie), które ukończyły ten rodzaj studiów. Wiele z nich posiada dyplom specjalisty – wg CKPPiP. W latach 2000-2010 tytuł specjalisty uzyskało 15 459 pielęgniarek, a w różnego rodzaju formach certyfikowanego kształcenia podyplomowego wzięło udział ponad 260 tys. 

Znacząca liczba pielęgniarek po średniej szkole medycznej i szkole pomaturalnej skorzystała z tzw. kształcenia uzupełniającego, otrzymując tytuł licencjata (ponad 15 tys. pielęgniarek)2 i są to kwalifikacje zgodne z dyrektywą 36/2005/UE. Pielęgniarka jako pełnoprawny członek zespołu terapeutycznego realizuje wiele cennych inicjatyw zwiększających dostęp społeczeństwa do służby zdrowia. Doświadczenia innych krajów wskazują na zdecydowane korzyści dla wszystkich uczestników systemu. W praktyce klinicznej pielęgniarki coraz częściej korzystają z nowoczesnych technik komunikowania się, tj. telefonów komórkowych czy też internetu. Po narzędzia te sięgają coraz chętniej. Dostrzegają też nowe możliwości, jakie stwarza dyrektywa w sprawie transgranicznych praw pacjenta (24/2011/UE), gdzie pojawia się nowe wyzwanie, tj. kontynuacja opieki ponad granicami. Przyszłością jest usługa nazywana telepielęgniarstwem, wykorzystująca dostępność telefonów czy internetu. Udzielanie przez pielęgniarki porad przez telefon to nic nowego, gdyż istnieją już takie formy, jak np. monitorowanie poziomu glukozy czy przestrzegania zaleceń terapeutycznych przez sms; to jedno z wielu rozwiązań, z jakich korzystają pielęgniarki na świecie. Dzięki tego rodzaju usłudze w ciągu 3 miesięcy badania zaobserwowano obniżony poziom HbA1c o 15% punktów, a o 5% w ciągu następnych 6 miesięcy w porównaniu z wartością wyjściową (Hee-Seung et al. 2007)4. Poszerzeniu kompetencji sprzyjają także nowe role podejmowane przez pielęgniarki, które nabywają wiedzę i umiejętności podczas kształcenia ustawicznego. Powoduje to potrzeby rozwoju wiedzy, znawstwa i umiejętności uzyskiwanych drogą formalnego wyższego kształcenia, jak i praktyki opartej na rozwoju nauki. Rolą taką jest Zaawansowana Praktyka Pielęgniarska (APN), sytuująca pielęgniarkę na poziomie asystenta, a w niektórych krajach często z kompetencjami do diagnozowania i leczenia. Dzięki wprowadzeniu na świecie zaawansowanej praktyki pielęgniarskiej zwiększy się możliwość zapewnienia dostępnych i sprawiedliwych świadczeń opieki zdrowotnej społeczeństwu, które z uwagi na obszar zamieszkania, czy też inne czynniki stratyfikacyjne miało ograniczony dostęp do nich. Przyjęta 22 stycznia 2011 r. przez Parlament Europejski dyrektywa 2011/24/UE, dotycząca transgranicznych praw pacjenta, doprecyzowuje prawa obywateli do wysokiej jakości bezpiecznych świadczeń zdrowotnych na terenie całej UE i podkreśla dostęp obywateli do kontynuacji leczenia podjętego poza granicami kraju, także z wykorzystaniem usług IT. W tym zakresie pielęgniarki mogą również odegrać znaczącą rolę.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK