Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Światowy Dzień AIDS

Algorytm+

Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” opracowała Algorytm+, czyli receptę na zwiększenie adherencji i poprawę zdrowia osób HIV+ oraz ich funkcjonowania w społeczeństwie. Algorytm+ opisuje krok po kroku proces pracy z pacjentem lub podopiecznym żyjącym z HIV tak, żeby mógł uczestniczyć w leczeniu i świadomie, z zaangażowaniem współkształtował swoje zdrowe życie z HIV. To o tyle istotne, że dziś, gdy mamy już skuteczne leki na HIV, dzięki którym ludzie żyją z wirusem o wiele dłużej niż przed laty, kluczowe staje się ich prawidłowe przyjmowanie oraz położenie nacisku na bezpieczeństwo terapii, ponieważ leki te trzeba brać do końca życia. W pracach nad projektem uczestniczyły osoby żyjące z HIV oraz członkowie 8 polskich organizacji pozarządowych. Dokument otrzymają osoby zakażone oraz pracujący na ich rzecz przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska medycznego i instytucji. Projekt jest realizowany w ramach konkursu Pozytywnie Otwarci.

„W Polsce wykryto zakażenie HIV u blisko 21 tys. osób, ale tylko około 9,5 tys. przyjmuje leki. Aby terapia była skuteczna, leki należy przyjmować regularnie oraz zgodnie z zaleceniami – niestety nie zawsze pacjenci sobie z tym radzą. To jeden problem. Drugi to fakt, że populacja osób żyjących z HIV rośnie, a dzięki zapewnieniu szerokiego dostępu do nowoczesnego leczenia ARV także się starzeje. Seropozytywne osoby w zależności od wieku wymagają nieco innej opieki medycznej. Choroby współistniejące i zaburzenia związane z HIV są poważnym obciążeniem dla osób zakażonych i całego systemu ochrony zdrowia. Pytanie o to, jak żyć zdrowo z HIV staje się w Polsce coraz bardziej palące” – motywuje powstanie Algorytmu+ Mateusz Liwski, jego inicjator i prezes Fundacji „Res Humanae”.

Liczba nowych zakażeń rozpoznawanych u osób 40+ wzrosła o blisko 75% między 2006 i 2015 r. – obecnie blisko co czwarte nowe zakażenie dotyczy tej grupy wiekowej. W 2010 r. w Polsce tylko co szósty zakażony miał więcej niż 40 lat. W 2014 r. – już co czwarty. Wyniki przeprowadzonych w Holandii badań wskazują, że do 2020 r. aż 71% osób żyjących z HIV w tym kraju zachoruje na co najmniej jedną chorobę współistniejącą – nowotwór, chorobę nerek lub układu krążenia. Działacze zaangażowani w projekt Algorytm+ oceniają, że stosowanie wielodyscyplinarnego schematu opieki nad osobami żyjącymi z HIV pomoże w osiągnięciu i utrzymaniu ich dobrego stanu zdrowia w długiej perspektywie czasowej.

Dane statystyczne:

Od początku epidemii HIV i AIDS w Polsce (1985 r.) do 31 sierpnia 2016 r. zarejestrowano ogółem 20 756  zakażeń i 3348 zachorowań na AIDS. 1348 chorych zmarło.

22,7% nowych zakażeń rozpoznaje się u osób starszych niż 40 lat.

74,7% wynosi wzrost liczby zakażeń rozpoznawanych u osób w wieku 40+ w ostatnich 10 latach.

247 zakażeń HIV średnio wykrywa się co roku u osób 40+. Przed 10 laty rozpoznawano w tej grupie wiekowej średnio 149 zakażeń rocznie.

71% osób żyjących z HIV zachoruje na co najmniej jedną chorobę współistniejącą, np. choroby układu krążenia, choroby nerek, cukrzycę, nowotwory lub złamania.

Zdrowie osób zakażonych HIV w porównaniu z osobami niezakażonymi:

  • 54% wyższa umieralność z powodu chorób układu krążenia,
  • 24 razy większe ryzyko wystąpienia chorób nerek w populacji 41-50 lat,
  • 63 razy większe ryzyko wystąpienia chorób nerek w populacji powyżej 60 r.ż.,
  • 12-16 razy większe ryzyko złamań w populacji 40-60 lat.

 

Dziś  „Czerwone kokardki” rozświetlają  Warszawę i przypominają o solidarności z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS. Można obejrzeć film z tej akcji na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=b92MkDTlwsk&feature=youtu.be

 

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK