Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Światowy Dzień AIDS

Algorytm+

Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” opracowała Algorytm+, czyli receptę na zwiększenie adherencji i poprawę zdrowia osób HIV+ oraz ich funkcjonowania w społeczeństwie. Algorytm+ opisuje krok po kroku proces pracy z pacjentem lub podopiecznym żyjącym z HIV tak, żeby mógł uczestniczyć w leczeniu i świadomie, z zaangażowaniem współkształtował swoje zdrowe życie z HIV. To o tyle istotne, że dziś, gdy mamy już skuteczne leki na HIV, dzięki którym ludzie żyją z wirusem o wiele dłużej niż przed laty, kluczowe staje się ich prawidłowe przyjmowanie oraz położenie nacisku na bezpieczeństwo terapii, ponieważ leki te trzeba brać do końca życia. W pracach nad projektem uczestniczyły osoby żyjące z HIV oraz członkowie 8 polskich organizacji pozarządowych. Dokument otrzymają osoby zakażone oraz pracujący na ich rzecz przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska medycznego i instytucji. Projekt jest realizowany w ramach konkursu Pozytywnie Otwarci.

„W Polsce wykryto zakażenie HIV u blisko 21 tys. osób, ale tylko około 9,5 tys. przyjmuje leki. Aby terapia była skuteczna, leki należy przyjmować regularnie oraz zgodnie z zaleceniami – niestety nie zawsze pacjenci sobie z tym radzą. To jeden problem. Drugi to fakt, że populacja osób żyjących z HIV rośnie, a dzięki zapewnieniu szerokiego dostępu do nowoczesnego leczenia ARV także się starzeje. Seropozytywne osoby w zależności od wieku wymagają nieco innej opieki medycznej. Choroby współistniejące i zaburzenia związane z HIV są poważnym obciążeniem dla osób zakażonych i całego systemu ochrony zdrowia. Pytanie o to, jak żyć zdrowo z HIV staje się w Polsce coraz bardziej palące” – motywuje powstanie Algorytmu+ Mateusz Liwski, jego inicjator i prezes Fundacji „Res Humanae”.

Liczba nowych zakażeń rozpoznawanych u osób 40+ wzrosła o blisko 75% między 2006 i 2015 r. – obecnie blisko co czwarte nowe zakażenie dotyczy tej grupy wiekowej. W 2010 r. w Polsce tylko co szósty zakażony miał więcej niż 40 lat. W 2014 r. – już co czwarty. Wyniki przeprowadzonych w Holandii badań wskazują, że do 2020 r. aż 71% osób żyjących z HIV w tym kraju zachoruje na co najmniej jedną chorobę współistniejącą – nowotwór, chorobę nerek lub układu krążenia. Działacze zaangażowani w projekt Algorytm+ oceniają, że stosowanie wielodyscyplinarnego schematu opieki nad osobami żyjącymi z HIV pomoże w osiągnięciu i utrzymaniu ich dobrego stanu zdrowia w długiej perspektywie czasowej.

Dane statystyczne:

Od początku epidemii HIV i AIDS w Polsce (1985 r.) do 31 sierpnia 2016 r. zarejestrowano ogółem 20 756  zakażeń i 3348 zachorowań na AIDS. 1348 chorych zmarło.

22,7% nowych zakażeń rozpoznaje się u osób starszych niż 40 lat.

74,7% wynosi wzrost liczby zakażeń rozpoznawanych u osób w wieku 40+ w ostatnich 10 latach.

247 zakażeń HIV średnio wykrywa się co roku u osób 40+. Przed 10 laty rozpoznawano w tej grupie wiekowej średnio 149 zakażeń rocznie.

71% osób żyjących z HIV zachoruje na co najmniej jedną chorobę współistniejącą, np. choroby układu krążenia, choroby nerek, cukrzycę, nowotwory lub złamania.

Zdrowie osób zakażonych HIV w porównaniu z osobami niezakażonymi:

  • 54% wyższa umieralność z powodu chorób układu krążenia,
  • 24 razy większe ryzyko wystąpienia chorób nerek w populacji 41-50 lat,
  • 63 razy większe ryzyko wystąpienia chorób nerek w populacji powyżej 60 r.ż.,
  • 12-16 razy większe ryzyko złamań w populacji 40-60 lat.

 

Dziś  „Czerwone kokardki” rozświetlają  Warszawę i przypominają o solidarności z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS. Można obejrzeć film z tej akcji na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=b92MkDTlwsk&feature=youtu.be

 

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Uwaga, ta strona używa COOKIES
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
×