Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Komentarz INFARMY do majowej listy leków refundowanych

Obowiązujący od 1 maja 2018 r. wykaz leków refundowanych przyniósł duże zmiany w programach lekowych dotyczących terapii onkologicznych, w tym zmiany w programie leczenia raka płuca. Pacjenci z rakiem płuca otrzymali dzięki nowej liście refundacyjnej dostęp do innowacyjnych opcji terapeutycznych z katalogu immunoterapii.

Tylko w 2014 r. na nowotwory oskrzeli i płuc w Polsce zachorowało 22 tys. osób. Te nowotwory są pierwszą przyczyną zachorowań onkologicznych u mężczyzn i drugą przyczyną zachorowań u kobiet. Nowotwory złośliwe oskrzela i płuc są również główną przyczyną zgonów z  powodu chorób nowotworowych. W 2014 r. z powodu tej grupy chorób zmarło  ponad 23 tys. osób - niemal 4 tys. osób więcej niż 1999 r. Szczególny wzrost śmiertelności można odnotować w ostatnich latach u kobiet.

 „Majowa lista refundacyjna niesie za sobą bardzo ważne zmiany dla pacjentów z rakiem płuca, który jest najczęściej występującą chorobą nowotworową w Polsce. Postęp w farmakoterapii pozwolił na dokonanie przełomu w leczeniu tej choroby. Niestety, ze względu na niedostępność nowych leków w refundacji, rokowania chorych były bardzo złe. Innowacyjne leczenie, stosowane już w wielu rozwiniętych krajach, znacznie wydłuża przeżycie pacjentów z rakiem płuca”mówi Bogna Cichowska-Duma, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

Pozytywne decyzje dotyczą również chorych z rakiem nerki oraz chłoniakiem Hodgkina – będą oni mieli możliwość skorzystania z dotychczas niedostępnego w Polsce, innowacyjnego leczenia. Zmiany w programach lekowych pozwolą na wydłużenie czasu przeżycia wolnego od progresji choroby oraz zmniejszenie ryzyka zgonu pacjentów.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Uwaga, ta strona używa COOKIES
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
×