Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Maj Miesiącem Mierzenia Ciśnienia Tętniczego (MMM18)

Pomiar ciśnienia tętniczego jest prostym, nieinwazyjnym i łatwo dostępnym badaniem. Niestety, dane światowe pokazują, że mniej niż połowa osób z podwyższonym ciśnieniem tętniczym w ogóle wie o swojej chorobie. W tym roku po raz drugi w ponad 100 krajach na świecie, w tym również w Polsce, w ramach kampanii Maj Miesiącem Mierzenia Ciśnienia Tętniczego (MMM18) organizowanej przez Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, powstaną punkty bezpłatnego pomiaru ciśnienia tętniczego. Cel Kampanii jest konkretny – przebadać jak najwięcej dorosłych osób na całym świecie, u których ciśnienie tętnicze nie było mierzone w ciągu ostatniego roku. Obserwacją zostaną objęte także wszystkie osoby zgadzające się zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi oraz częstość akcji serca i udzielić anonimowo odpowiedzi na kilka pytań dotyczących ich danych demograficznych oraz sytuacji zdrowotnej.

Dodatkowymi korzyściami będzie wykorzystanie przez badaczy danych na temat niezdiagnozowanego lub nieleczonego nadciśnienia tętniczego do kształtowania właściwej profilaktyki zdrowotnej w przyszłości. 

W ramach akcji wszystkie osoby zainteresowane swoim zdrowiem będą mogły dokonywać bezpłatnych pomiarów ciśnienia tętniczego w oznakowanych plakatami punktach pomiaru ciśnienia w placówkach medycznych, placówkach laboratoryjnych oraz największych aptekach i sklepach medycznych w Polsce. Więcej informacji jest dostępnych na stronie www.mmm18.pl.

"W ramach pierwszej edycji badania MMM18 zostało przebadanych ponad 1,2 mln pacjentów na całym świecie, w tym 6 tys. Polaków. Mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się przekroczyć tę liczbę i w badaniu weźmie udział jeszcze więcej osób" - podkreśla prof. nadzw. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak, Krajowy Koordynator badania MMM18 w Polsce.

"Nadciśnienie tętnicze jest wciąż jedną z najważniejszych, bezpośrednich przyczyn zawałów serca, udarów mózgu czy chorób nerek, a więc schorzeń, które prowadzą do inwalidztwa czy nawet śmierci. Warto przy tym warto pamiętać, że mamy realny wpływ na przyczyny wystąpienia podwyższonego ciśnienia tętniczego. Nadwaga, otyłość, zaburzenia lipidowe, nadmierne spożycie soli kuchennej i alkoholu czy brak regularnej aktywności fizycznej – są to czynniki, które sprzyjają rozwojowi nadciśnienia" – zaznacza prof. Maciej Banach z Zakładu Nadciśnienia Tętniczego, Katedry Nefrologii i Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodniczący Rady Naukowej Ekspertów MMM18 w Polsce.

O nadciśnieniu tętniczym mówimy, kiedy średnie wartości ciśnienia tętniczego, wyliczone z co najmniej dwóch pomiarów dokonanych podczas co najmniej dwóch różnych wizyt u lekarza, są równe lub przekraczają wartość 140 mmHg dla ciśnienia skurczowego i/lub 90 mmHg dla ciśnienia rozkurczowego.

"Rozpoznanie nadciśnienia tętniczego to pierwszy, ale być może najważniejszy krok do skutecznej walki z nadciśnieniem tętniczym. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie dokonywać pomiarów ciśnienia krwi, ponieważ wczesne wykrycie choroby umożliwia wdrożenie leczenia. Dzięki temu można zapobiegać wystąpieniu groźnych powikłań sercowo-naczyniowych takich jak udar mózgu czy zawał serca" – podkreśla prof. Piotr Jankowski z Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Collegium Medicum, Uniwersytet Jagielloński. 

Badanie MMM18 w Polsce uzyskało pozytywną opinię właściwej Komisji Bioetycznej i jest prowadzone pod nadzorem Komitetu Sterującego w Polsce oraz Komitetu Naukowego w Polsce, które zostały utworzone przez akademicką grupę naukowców i ekspertów z dziedziny kardiologii, nadciśnienia tętniczego, nefrologii, lipidologii, medycyny rodzinnej, epidemiologii oraz zdrowia publicznego. Patronat nad badaniem MMM18 objęły również: Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (PTNT), Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK), Polskie Towarzystwo Nefrologiczne (PTN), Polskie Towarzystwo Lipidologiczne (PTL) i Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (KLRwP). Kampania MMM18 w Polsce jest wspierana przez Partnerów - firmę CHDE/MICROLIFE, firmę SERVIER, ogólnopolską sieć medyczną MEDICOVER, ogólnopolską sieć laboratoryjną ALAB Laboratoria.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK