Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Wścieklizna nadal groźna

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wymienia wściekliznę (łac. rabies) jako jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób zakaźnych na świecie – śmiertelność wynosi 99,9%. Wścieklizna występuje niemal na całym świecie. Do dzisiaj nieznany jest lek przeciwko wściekliźnie. Jeśli nie wystąpiły objawy choroby, podejmuje się próbę zastosowania uodpornienia bierno-czynnego, polegającego na podaniu antytoksyny. W przypadku diagnozowania człowieka wystawionego na ryzyko zakażenia w krótkim odstępie czasu większe znaczenie od potwierdzenia choroby ma ocena prawdopodobieństwa jej wystąpienia.

Każdego roku na wściekliznę umiera ok. 60 tys. ludzi – z czego ok. połowa to mieszkańcy Indii, 40% ofiar to dzieci; 3,3 mld ludzi na całym świecie jest potencjalnie zagrożonych. W USA średnio 2-4 osoby rocznie umierają z jej powodu. Większość przypadków śmiertelnych ma związek z późnym wykryciem choroby w przypadku przeniesienia choroby przez nietoperze. Często ugryzienie nietoperza, nieprzypominające tradycyjnej rany, jest ignorowane. Możliwe jest także zakażenie poprzez wdychanie aerozolu powstałego z odchodów tych zwierząt w grotach i jaskiniach.

Według raportu WHO z 2005 r., obszary, na których wścieklizna obecnie uznawana jest za niewystępującą, to: Australia, Belgia, Chile, Czechy, Grecja, Grenlandia, Irlandia, Islandia, Nikaragua, Nowa Zelandia, Norwegia, Malezja, Szwecja, Szwajcaria, Portugalia, Panama, Urugwaj. Część z tych państw podjęła próbę wyeliminowania choroby poprzez masowe szczepienia i likwidacje chorych zwierząt (np. Irlandia, Norwegia). Na niektórych obszarach wścieklizna nigdy nie występowała (np. Malezja).

 

Wścieklizna w Polsce

„Wścieklizna, choroba śmiertelna także dla ludzi, roznoszona jest w Polsce głównie przez lisy wolno żyjące. W ostatnich kilkunastu latach dzięki szczepieniom udało się znacznie ograniczyć liczbę zachorowań lisów, a skutkiem tego także i innych gatunków. I choć obecnie stwierdza się rocznie już tylko pojedyncze zachorowania lisów, zakażone osobniki zapewne długo jeszcze będą do nas docierały zza wschodniej granicy. Odrębnym problemem, którego w żaden sposób nie daje się choćby ograniczać, jest występująca nadal w całej Polsce wścieklizna u nietoperzy. W ubiegłym roku na ogółem 10 stwierdzonych przypadków tej choroby u zwierząt aż 8 stanowiły właśnie nietoperze” - wyjaśnia prof. dr hab. Tadeusz Frymus, kierownik Zakładu Chorób Zakaźnych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Katedra Chorób Małych Zwierząt z Kliniką.

„W przypadku zwalczania wścieklizny istotną rolę ogrywa profilaktyka – obowiązkowe szczepienia psów, masowe szczepienia lisów wolno żyjących na obszarach o największym ryzyku wystąpienia wścieklizny, szczepienia ludzi przed narażeniem (np. przed wyjazdem w tereny endemiczne) oraz po narażeniu na kontakt z podejrzanym zwierzęciem.

Obecnie dopuszczonych do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej jest:

–19 szczepionek przeciw wściekliźnie przeznaczonych dla zwierząt (w tym 9 szczepionek przeznaczonych dla psów i 5 szczepionek przeznaczonych dla zwierząt dzikich, tj.: lisy, jenoty);

– 3 szczepionki przeciw wściekliźnie przeznaczone dla ludzi.

Wymienione produkty lecznicze zostały dopuszczone do obrotu po przeprowadzeniu oceny dokumentacji rejestracyjnej. Wydanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu potwierdza, że dane produkty są prawidłowej jakości, skuteczne oraz bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska. Jednocześnie Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych odpowiada za nadzór nad bezpieczeństwem stosowania dopuszczonych do obrotu produktów leczniczych oraz monitorowanie bezpieczeństwa ich stosowania” mówi Agata Andrzejewska, wiceprezes ds. Produktów Leczniczych Weterynaryjnych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK