Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Leczenie bólu ostrego u osób dorosłych

W pracy próbowano odpowiedzieć na pytanie, czy w obecnych czasach potrafimy skutecznie i bezpiecznie leczyć ból ostry. Przedstawiono standard organizacyjny opieki zdrowotnej w dziedzinie świadczeń zdrowotnych z zakresu rozpoznania, leczenia oraz monitorowania bólu. Zaprezentowano zalety terapii skojarzonej wynikające z dodania koanalgetyku. Ponadto scharakteryzowano wybrane leki stosowane w leczeniu bólu ostrego oraz omówiono najczęściej popełniane błędy w terapii przeciwbólowej.
Spośród najczęściej występujących w praktyce rodzajów bólu ostrego należy wymienić bóle głowy (w tym migrenowe), bóle zębów, bóle narządu ruchu (bóle krzyża, stawów krzyżowo-biodrowych, spojenia łonowego), bóle mięśni, bóle kolkowe (np. zastój moczu, kamica nerkowa lub pęcherzyk żółciowy). Kolejne bóle, z którymi pacjent zgłasza się do gabinetu lekarskiego, to bóle na tle zapalnym (np. dróg moczowych, schorzeń otolaryngologicznych) oraz grupa bólów w zakresie jamy brzusznej (choroba wrzodowa żołądka, dwunastnicy, zaparcia). Osobną grupę stanowią bóle ostre związane z zabiegami chirurgicznymi lub urazami (wypadki komunikacyjne, złamania, zwichnięcia). Wyróżnia się także bóle neuropatyczne, takie jak np. zespół cieśni nadgarstka.
W przypadku bólu ostrego, który jest następstwem urazów lub procesów chorobowych, takich jak np. ból zęba, trwający określony względnie krótki czas, pacjent bez konsultacji lekarskiej może zastosować lek przeciwbólowy dostępny bez recepty. Wybierając preparat, może odwołać się do własnych doświadczeń, jak też do zaleceń farmaceuty w aptece lub informacji z reklam telewizyjnych, internetowych oraz prasowych, dotyczących szerokiej gamy leków przeciwbólowych OTC.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK