Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Leki przeciwcukrzycowe a nowotwory złośliwe

W pracy przedstawiamy i dyskutujemy nad doniesieniami dotyczącymi powiązań pomiędzy najczęściej stosowanymi w praktyce klinicznej lekami przeciwcukrzycowymi a występowaniem nowotworów złośliwych, w tym w populacji w Polsce. Metformina przedstawia się jako preparat, który ma ochraniający wpływ na występowanie raka zarówno w monoterapii, jak i w leczeniu skojarzonym z insuliną i innymi lekami doustnymi. Natomiast doniesienia na temat wpływu innych leków przeciwcukrzycowych są niejednokrotnie sprzeczne. Jak z nich wynika, leki te mogą mieć wpływ – jeśli nie realny, to potencjalny – na rozwój nowotworów. Jednak doniesienia te wymagają dalszych badań, gdyż są zbyt skąpe. U chorych z cukrzycą typu 2 leczenie skojarzone insuliną z metforminą, inhibitorem SGLT2 i agonistą receptora GLP-1, jeżeli nie ma przeciwwskazań lub nietolerancji, jest optymalnym wyborem. Insulinę stosujemy u chorych z cukrzycą typu 2, gdy jest to konieczne, ale dawki powinny być najniższe, o ile jest to możliwe.
Światowa Federacja Chorych na Cukrzycę podała, że w 2014 r. liczba chorych na cukrzycę na świecie wynosiła ok. 385 mln, a w 2035 r. szacunkowo liczba ta wzrośnie do 592 mln. Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia podała, że liczba chorych na raka na świecie w 2014 r. wynosiła ok. 14 mln, a prognozy występowania raka na rok 2032 r. wyniosą 22 mln.
Od ponad 100 lat wiadomo, że u chorych na cukrzycę częściej występują przypadki nowotworów złośliwych, zwłaszcza od czasu wprowadzenia insuliny do leczenia cukrzycy typu 2. Badania epidemiologiczne prowadzone w wielu krajach wskazują na związek występowania raka z cukrzycą typu 2, ale również na dużo mniejszy związek z cukrzycą typu 1. Przyczyny tych związków nadal pozostają niejasne, a próby ich wytłumaczenia oparte są jedynie na hipotezach.
Według amerykańskich badaczy uznanym predyktorem rozwoju raka w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej jest nadwaga i otyłość. Odpowiedzialne są one za występowanie 14% nowotworów złośliwych u mężczyzn i 20% nowotworów złośliwych u kobiet powyżej 50. r.ż.
Wyizolowanie wpływu samej cukrzycy typu 2 na występowanie nowotworów złośliwych jest trudne ze względu na to, że otyłość i nadwaga występują u ponad 80% chorych na cukrzycę typu 2.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK