Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Kto rezerwuje wizyty lekarskie przez internet?

Portal ZnanyLekarz sprawdził, kim są polscy pacjenci, ale także pacjenci z innych krajów, którzy szukają lekarza online, kiedy najczęściej dokonują rezerwacji oraz jak wykorzystują e-usługi w kontekście swojego zdrowia. Wraz ze zmieniającymi się nawykami pacjentów oraz dynamicznym rozwojem e-usług, rośnie również zainteresowanie dokonywaniem rezerwacji wizyt lekarskich online. Jak pokazały wyniki raportu, początek tygodnia to czas, kiedy polscy użytkownicy najczęściej szukają lekarza i rezerwują wizyty przez internet.

Jak pokazują wyniki zaprezentowane w raporcie "Profil, zachowania i zwyczaje Polaków rezerwujących wizyty lekarskie przez internet", polski pacjent jest głównie młodą kobietą. Co ciekawe, w porównaniu z ubiegłym rokiem, do 29% wzrosła liczba mężczyzn korzystających z tej formy umawiania wizyt lekarskich – wzrost o 5 pkt. procentowych. 25-34 lata – tyle lat najczęściej ma nasz pacjent, osoba aktywna zawodowo, dysponująca środkami na opłacenie prywatnej wizyty u lekarza. W porównaniu do roku poprzedniego widać niewielki wzrost (kilka punktów procentowych) w grupach 18-24 i 35-44 lata. Niestety, nadal najstarsze grupy wiekowe preferują tradycyjne formy rezerwacji. Przeważa nadal mieszkaniec największych aglomeracji, głównie z Warszawy.

Polscy pacjenci najczęściej zabierają się do poszukiwania specjalisty i umawiania wizyt od poniedziałku w godzinach popołudniowych. Najwięcej wyszukań przypada na godziny od 13.00 do 19.00. Zdecydowanie częściej (już 46%) niż rok temu pacjenci umawiają się za pośrednictwem smartfonów – wzrost o 10 pkt. procentowych. Jeśli zaś chodzi już o rezerwację wizyt, okazuje się, że umawianie wizyt następuje najczęściej w dni powszednie – ok. 80% wszystkich rezerwacji we wszystkich krajach. Rezerwacje dokonywane są z 6-dniowym wyprzedzeniem.

Najpopularniejszą specjalizacją pod względem wyszukań i liczby umówionych wizyt jest niezmiennie ginekolog. W grupie TOP 5 znaleźli się także odpowiednio: stomatolog, ortopeda, chirurg i dermatolog. Czego najczęściej szukali pacjenci? W Polsce informacji i specjalistów od boreliozy, depresji i problemów z kręgosłupem, ale też badań ultrasonograficznych. To dobry sygnał, że zwiększa się świadomość leczenia, kontroli swojego zdrowia, a przede wszystkim profilaktyki. Jeśli dodatkowo spojrzymy na wskaźnik zapytań skierowanych bezpośrednio do lekarzy i specjalistów (w Polsce w 2017 r. było ich ok 50 000), mamy kolejny ważny trend – polscy pacjenci szukają rzetelnych źródeł odpowiedzi na ich pytania dotyczące zdrowia online.

Jak oceniani są lekarze? Jedno jest pewne, na pewno pacjenci chcą ich oceniać – 14 000 opublikowanych opinii w portalu mówi samo za siebie, odrzucono ok. 2000 (to opinie niezgodne z regulaminem). W Polsce zdecydowanie częściej opiniuje się pozytywnie lekarzy lub specjalistów – ponad 80% wszystkich opinii, ale te negatywne też się zdarzają – najwięcej ze wszystkich krajów i więcej w porównaniu z rokiem poprzednim – o 3 pkt. procentowe. 12% udzieliło odpowiedzi „bardzo źle” (jedna gwiazdka na profilu), 2% – „źle” (dwie gwiazdki).

"Analiza, którą przeprowadziliśmy, pokazała, że polski pacjent z roku na rok przechodzi metamorfozę. W tym roku jest młodą kobietą, ale dużo wskazuje na to, że już za rok to może być też mężczyzna. Możemy również, patrząc na a rosnące wskaźniki, spodziewać się, że nasz pacjent będzie częściej umawiał wizyty lub szukał lekarza poprzez smartfona, obecnie częściej wykorzystuje do tego komputer" – tłumaczy Iwona Dziedzic-Gawryś, PR Manager w DocPlanner. 

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK