Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Eksperci o przełomowych wynikach badania DECLARE-TIMI 58

Realna redukcja powikłań sercowo-naczyniowych wśród pacjentów z cukrzycą typu 2

Kilkunastoprocentowa redukcja ryzyka złożonego punktu końcowego, obejmującego zgony z przyczyn sercowo-naczyniowych lub hospitalizacje z powodu niewydolności serca wśród pacjentów z cukrzycą typu 2, mniejsza liczba zdarzeń MACE oraz znacząco mniej hospitalizacji z powodu niewydolności serca i perspektywa realnych oszczędności dla systemów opieki zdrowotnej. Podczas tegorocznego listopadowego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (American Heart Association, AHA) przedstawiono przełomowe wyniki wieloośrodkowego badania DECLARE-TIMI 58. W badaniu z sercowo-naczyniowymi punktami końcowymi z zastosowaniem doustnego leku przeciwcukrzycowego dapagliflozyny i placebo wzięło udział ponad 17 000 pacjentów z 33 krajów. O przełomowych wynikach badania DECLARE-TIMI 58 w kontekście polskiej i europejskiej praktyki klinicznej oraz kosztów terapii cukrzycy dyskutowali eksperci konferencji „Diabetes CEE Expert Forum” (23-24 listopada w Warszawie).

Badanie DECLARE-TIMI 58 wykazało, że dapagliflozyna, inhibitor kotransportera sodowo-glukozowego typu 2 (SGLT2), zredukowała ryzyko wystąpienia złożonego punktu końcowego, obejmującego hospitalizacje z powodu niewydolności serca i zgony z przyczyn sercowo-naczyniowych o 17%.

 

Cukrzyca – wyzwanie interdyscyplinarne

Według Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie na cukrzycę cierpi ponad 422 mln dorosłych, a skala zachorowań wciąż rośnie. Eksperci konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego podkreślali, że wciąż wielkim wyzwaniem pozostaje zarówno społeczna świadomość cukrzycy, wiedza o powikłaniach z nią związanych, jak i dostęp do nowoczesnych, optymalnych opcji terapeutycznych, uwzględniających nie tylko samą cukrzycę, ale także występujące wśród diabetyków coraz liczniej schorzenia jej towarzyszące. Aby pokonać epidemię cukrzycy, schorzenie to musi być traktowane jako wyzwanie interdyscyplinarne, łączące wiedzę i doświadczenia z zakresu diabetologii, kardiologii i interny. Do podobnych wniosków doszli eksperci konferencji „Diabetes CEE Expert Forum”, która odbyła się w dniach 23-24 listopada w Warszawie.

 

Groźne powikłania sercowo-naczyniowe

W trakcie dyskusji w Warszawie zwrócono uwagę, że jednym z najpoważniejszych problemów pacjentów z cukrzycą jest rozwijająca się przewlekła niewydolność serca, nazywana epidemią XXI w. Co ważne, epidemia występuje istotnie częściej wśród chorych na cukrzycę niż w populacji ogólnej. Niewydolność serca często jest spowodowana towarzyszącą cukrzycy chorobą niedokrwienną serca, nadciśnieniem tętniczym, endoteliopatią, dysfunkcją nerwowego układu autonomicznego i kardiomiopatią cukrzycową.

Eksperci szeroko dyskutowali fakt, że w cukrzycy typu 2 niewydolność serca rozwija się szczególnie szybko i przez długi czas nie daje objawów. Aktualnie ważnym wyzwaniem w dziedzinie cukrzycy jest wdrażanie efektywnych terapii, które pomogą znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia schorzeń i incydentów sercowo-naczyniowych. 

 

Rozwiązania dopasowane do potrzeb

Dapagliflozyna, która była przedmiotem badania DECLARE-TIMI 58, to doustny lek przeciwcukrzycowy, silny, wybiórczy i odwracalny inhibitor kotransporter sodowo-glukozowego typu 2 (SGLT2). Dapagliflozyna stosowana jest w celu zmniejszenia stężenia glukozy we krwi w przebiegu cukrzycy typu 2. Lek hamuje aktywność specyficznego białka odpowiedzialnego za transport glukozy przez błonę komórkową, tak zwanego typu 2 kotransportera glukozy, zależnego od jonów sodowych (SGLT2).

Transporter SGLT2 znajduje się wyłącznie w cewkach nerkowych i jest odpowiedzialny za wchłanianie zwrotne glukozy z powstającego moczu z powrotem do krwi. Hamując aktywność SGLT2, dapagliflozyna zmniejsza zwrotne wchłanianie glukozy i powoduje wydalanie glukozy z moczem, co prowadzi do zmniejszenia stężenia glukozy we krwi. Producent leku, firma AstraZeneca przeprowadziła wieloośrodkowe badanie sprawdzające, jak dapagliflozyna wpływa na ryzyko wystąpienia schorzeń związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu sercowo-naczyniowego.

 

Badanie DECLARE TIMI-58

W badaniu DECLARE-TIMI 58, największym do tej pory badaniu z sercowo-naczyniowymi punktami końcowymi w grupie inhibitorów SGLT-2, uczestniczyło ponad 17 000 pacjentów z 33 krajów. Badanie wykazało, że dapagliflozyna zredukowała ryzyko wystąpienia złożonego punktu końcowego, obejmującego hospitalizacje z powodu niewydolności serca i zgony z przyczyn sercowo-naczyniowych o 17%. Sama redukcja ryzyka niewydolności serca sięgnęła 27%. Obserwowane korzyści dotyczyły ogółu pacjentów włączonych do badania, niezależnie od tego, czy pacjenci mieli rozpoznaną chorobę sercowo-naczyniową, czy tylko występowały u nich czynniki zwiększonego ryzyka wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych. Podobne korzyści obserwowano niezależnie od występowania u pacjentów niewydolności serca. Eksperci ocenili wyniki badania DECLARE-TIMI 58 jako ważne i perspektywiczne
w kontekście zwiększania efektywności terapii cukrzycy i optymalizacji kosztów jej leczenia dla pacjentów i systemów ochrony zdrowia.

 

Komentarz prof. Macieja  Małeckiego, kierownia Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych UJCM w Krakowie:

Badanie DECLARE-TIMI 58 z zastosowaniem dapagliflozyny i placebo dopełnia obrazu randomizowanych badań outcomowych w cukrzycy typu 2 z zastosowaniem flozyn. To największe opublikowane do tej pory badanie – znacząco większe niż poprzednie badania EMPA-REG OUTCOME czy badanie CANVAS. Badanie DECLARE-TIMI 58 oprócz liczebności grupy wyróżnia się także włączeniem do niego znaczącego odsetka uczestników bez przebytych incydentów sercowo-naczyniowych – około 60% badanej grupy stanowili właśnie tacy pacjenci. To kohorta bardzo reprezentatywna.

W moim odczuciu badanie DECLARE-TIMI 58 potwierdziło bardzo korzystny efekt sercowo-naczyniowy leków tej klasy. Jeden z pierwszorzędowych punktów końcowych – złożony, obejmujący śmiertelność sercowo-naczyniową i hospitalizacje z powodu niewydolności serca, uzyskał znamienność dla tak zwanej superiority dla badanej cząsteczki i wykazał wyraźne, pozytywne sygnały dotyczące działania nefroprotekcyjnego leku. Badanie DECLARE-TIMI 58 to uzupełnienie  i potwierdzenie wiedzy, na którą od dawna czekaliśmy – tego, że dapagliflozyna jest absolutnie pełnoprawnym członkiem ekskluzywnego klubu obejmującego cząsteczki, które mają korzystne działanie sercowo-naczyniowe, a dodatkowo nefroprotekcyjne.

Trzeba podkreślić, że korzyści z wniosków płynących z badania ma szansę osiągnąć szeroka grupa pacjentów – zarówno po przebytym incydencie sercowo-naczyniowym, jak i bez przebytych incydentów, ale z czynnikami ryzyka, których chcemy przed incydentami sercowo-naczyniowymi ochronić.

Nawiązując do wytycznych Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą, trzeba powiedzieć, że dapagliflozyna jest częścią ścieżki preferencyjnego wyboru leków o udowodnionym korzystnym działaniu sercowo-naczyniowym i nefroprotekcyjnym u pacjentów z już zdiagnozowaną chorobą sercowo-naczyniową i przewlekłą chorobą nerek, choć także dla pacjentów będących w grupie podwyższonego ryzyka tych schorzeń.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK