Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Właściwości kwasu walproinowego i jego zastosowanie w leczeniu padaczki

Padaczka jest przewlekłym schorzeniem ośrodkowego układu nerwowego (OUN), którego głównym objawem są nawracające napady padaczkowe. Napady padaczkowe dzielimy na częściowe (ogniskowe), ograniczające się do określonego obszaru w mózgu, oraz uogólnione, w których wyładowania bioelektryczne obejmują obie półkule. Właściwe rozpoznanie typu napadów padaczkowych lub określonego zespołu padaczkowego warunkuje skuteczność terapii. Leki stosowane w leczeniu epilepsji dobiera się na podstawie rodzaju napadów padaczkowych występujących u danego pacjenta. W niniejszym artykule przedstawiono klasyfikację napadów padaczkowych, podział substancji leczniczych stosowanych w omawianej jednostce chorobowej, ze szczególnym uwzględnieniem kwasu walproinowego, będącego lekiem pierwszego rzutu w napadach padaczkowych zarówno częściowych, jak i uogólnionych. Scharakteryzowano właściwości, mechanizm działania, a także efekty uboczne i interakcje kwasu walproinowego oraz jego soli, tj. walproinianu sodu i magnezu, z innymi lekami przeciwpadaczkowymi.
Epilepsja (padaczka, ang. epilepsy) jest przewlekłą chorobą neurologiczną, charakteryzującą się występowaniem napadów padaczkowych, które można określić jako napady drgawkowe (60% przypadków) lub napady bezdrgawkowe (40%). Wspomniana jednostka chorobowa jest schorzeniem dość powszechnym; szacuje się, że cierpi na nią ok. 1% populacji (65 mln osób na świecie). Napady padaczkowe są wynikiem nadmiernej, nieprawidłowej aktywności
komórek nerwowych kory mózgu; powstają w następstwie czasowej dysfunkcji neuronów, polegającej na nieprawidłowych synchronicznych wyładowaniach, a efekt kliniczny jest zależny od funkcji neuronów obszaru objętego schorzeniem.
Padaczka jest schorzeniem o bardzo zróżnicowanych objawach, którego diagnoza opiera się na podstawie opisu napadu, okoliczności jego wystąpienia oraz badania czynności bioelektrycznej mózgu (elektroencefalografia, EEG). Do cech charakteryzujących napad padaczkowy wg Międzynarodowej Ligi Przeciwpadaczkowej (ang. International League Against Epilepsy, ILAE) należą: nagły przebieg (pojawienie i ustąpienie objawów), częstotliwość występowania (dwa lub więcej napadów nieposiadających wyraźnej przyczyny, występujących w odstępie powyżej 24 godzin), rozpoznanie zespołu padaczkowego (na podstawie obrazu klinicznego, elektroencefalografii i innych badań pomocniczych).
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
"OK", kozystajac z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach zapewnienia funkcjonalności i poprawności działania serwisów i usług. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie danych osobowych oraz numeru PWZ.
OK