Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Moczenie nocne u dzieci

Wyniki przeprowadzonego niedawno badania ankietowego, przeprowadzonego wśród lekarzy i pacjentów z regionu Chorwacji, Słowenii, Włoch, Rumunii, Rosji, Serbii i Słowacji, wskazują na obecność błędnych przekonań dotyczących moczenia nocnego u dzieci. To schorzenie w niedostatecznym stopniu rozpoznawane i nierozumiane przez społeczeństwo oraz pracowników służby zdrowia. Częstym błędem jest postrzeganie moczenia nocnego jako problemu o podłożu psychologicznym, a nie wywołanego przez czynniki patofizjologiczne. Co więcej, badanie wykazało, że nie tylko rodzice, ale i pracownicy służby zdrowia podzielają te błędne przekonanie, a leczenie odbiega od wytycznych.

Aby leczenie moczenia nocnego było skuteczne, lekarze powinni traktować moczenie nocne jako odrębne schorzenie, a nie tylko jako objaw zaburzeń psychicznych. Wyniki badania podkreślają potrzebę podjęcia nowych inicjatyw szkoleniowych ukierunkowanych na poprawę zrozumienia moczenia nocnego i zapewnienie opieki w środowisku medycznym, rodzinie i społeczeństwie – stwierdził dr Michał Maternik z Kliniki Chorób Nerek i Nadciśnienia Dzieci i Młodzieży w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

Moczenie nocne może prowadzić do poczucia wstydu i niskiej samooceny, a upatrywanie podłoża psychologicznego powoduje, że wielu pacjentów nie szuka leczenia. Jak wynika z nowego badania, pacjenci i ich opiekunowie zgłaszali, że moczenie nocne ma związek z zaburzeniami zachowania, takimi jak „trudności w utrzymaniu uwagi” (28%), „utrzymanie uwagi w szkole” (29%) czy „zaburzenia snu” (21%) wpływające na wyniki nauki.Te skutki często utrzymują się przez dłuższy czas, ponieważ wielu rodziców w pierwszej kolejności szuka sposobu na zmianę stylu życia, a prawie połowa z nich nie szuka pomocy dla swojego dziecka.

Przez dziesiątki lat moczenie nocne uważano za nieskomplikowane schorzenie, które ustępuje samoistnie. Obecnie jednak uznaje się je za złożoną chorobę uwarunkowaną przez kilka czynników, takich jak nieprawidłowa czynność pęcherza moczowego oraz nadmierne wytwarzanie moczu w nocy – powiedział profesor Serdar Tekgul z Kliniki Urologii na Uniwersytecie Hacettepe w Turcji.

W ostatni wtorek maja obchodzony był Światowy Dzień Moczenia Nocnego, który w Polsce został objęty patronatem naukowym przez Polskie Towarzystwo Urologii Dziecięcej oraz Polskie Towarzystwo Nefrologii Dziecięcej. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.suchyporanek.pl

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
"OK", kozystajac z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach zapewnienia funkcjonalności i poprawności działania serwisów i usług. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie danych osobowych oraz numeru PWZ.
OK