Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Suplementy diety a leki - różnice w zakresie uwarunkowań prawnych i możliwości zastosowań terapeutycznych

Suplementy diety, zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia, są definiowane jako środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie normalnej diety, będące skoncentrowanymi źródłami witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, z wyłączeniem substancji wykazujących właściwości lecznicze. Rynek suplementów diety rozwija się dynamicznie w tempie ok. 8% w skali roku,
a estymacje prognozują przekroczenie 5 mld zł w roku 2020 r. Konsumenci SD najczęściej sięgają po nie w celu wzmocnienia swojego organizmu oraz zwiększenia odporności organizmu na infekcje. Popularność SD zwiększa łatwa dostępność oraz wszechobecna reklama.
Dane KRRiT wskazują, że w ciągu 20 lat udział reklam produktów prozdrowotnych wzrósł z 4,6% w 1997 r. do blisko 25% w 2015 r. Procedura wprowadzania do obrotu SD jest uproszczona i polega na notyfikacji, czyli powiadomieniu, Głównego Inspektoratu Sanitarnego po spełnieniu odpowiednich wymogów prawnych dotyczących składu oraz opakowania danego preparatu. Wykazano, że niekontrolowana suplementacja diety bez wyraźnych wskazań może przyczyniać się do zwiększenia zdarzeń sercowo-naczyniowych. W literaturze udowodniono, że niektóre preparaty ziołowe oraz mineralne czy witaminowe jako suplementy diety mogą istotnie wpływać na interakcje z lekami. W raporcie Najwyższej Izby Kontroli na temat SD udowodniono m.in. niewłaściwą jakość i ich realne niebezpieczeństwo, jak obecność chorobotwórczych bakterii kałowych w probiotykach czy stymulantów podobnych strukturalnie do amfetaminy w preparatach na odchudzanie. Zgłaszanie działań niepożądanych suplementów diety nie jest regulowane przez obecne prawodawstwo, aczkolwiek literatura polska i międzynarodowa wykazuje, że nie jest to zjawisko marginalne i powinno zostać dokładnie zbadane.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
"OK", kozystajac z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach zapewnienia funkcjonalności i poprawności działania serwisów i usług. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie danych osobowych oraz numeru PWZ.
OK