Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

„Pacjent kontra czerniak”

Akcja informacyjna dla dla chorych na czerniaki z mutacją BRAF

Dostęp do nowoczesnych metod leczenia pozwala znacząco wydłużyć życie pacjentów z zaawansowanym czerniakiem. Długoletnia terapia niesie za sobą jednak ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Wiedza chorego i jego współpraca z lekarzem to podstawa – pacjent i lekarz muszą stać się partnerami w terapii, aby dobrze i sprawnie tymi zdarzeniami zarządzać. W tym celu wystartowała akcja informacyjna „Pacjent kontra czerniak” dla chorych na czerniaki z mutacją BRAF. Akcję realizuje Akademia Czerniaka oraz Novartis.

Czerniak jest nowotworem złośliwym. Zachorowalność na ten nowotwór notuje w Polsce największą populacyjną dynamikę wzrostu. U ok. 50% chorych czerniaki posiadają mutację genu BRAF, a ich leczenie polega na hamowaniu rozwoju nowotworu poprzez blokadę czynników wzrostu komórek rakowych inhibitorami BRAF i MEK. Terapie te są stosowane przez wiele miesięcy, a nawet lat, doustnie przez pacjentów w domu, dlatego też tak istotne są znajomość i rozpoznawanie pierwszych oznak potencjalnych działań niepożądanych.

Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, rusza z akcją informacyjną „Pacjent kontra czerniak”, która namawia pacjentów, aby stali się partnerami lekarza w terapii, obserwowali swój organizm oraz rozmawiali o wszelkich dolegliwościach z lekarzem. Dzięki temu leczenie będzie bardziej efektywne i optymalnie dobrane do pacjenta.

Inhibitory BRAF i MEK są obecnie powszechnie stosowane w leczeniu chorych na czerniaka z dodatnią mutacją BRAF, a terapia nimi wykazuje największą skuteczność w badaniach klinicznych. Leczenie jest przez większość chorych dobrze tolerowane, jednak u części może dochodzić do wystąpienia działań niepożądanych.

W ramach akcji informacyjnej „Pacjent kontra czerniak” chorzy z czerniakiem ze stwierdzoną mutację BRAF otrzymają poradnik zawierający praktyczne wskazówki, które pomogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia lub stopień nasilenia potencjalnych działań niepożądanych. W poradniku dla chorych znajdują się gotowe szablony do zapisywania istotnych elementów terapii oraz leczenia. Poradnikowi towarzyszy również materiał wideo, który przedstawia kluczowe zagadnienia.

Autorzy poradnika zachęcają chorych do aktywnej komunikacji z lekarzem prowadzącym i pielęgniarkami, do zadawania wszelkich nurtujących pytań, proszenia o wyjaśnienie wątpliwości, problemów, czy nawet odczuć. Informowanie lekarza o zaobserwowanych, niepokojących objawach podczas terapii onkologicznej ułatwia właściwe leczenie. Poradnik opracowany przez lekarzy powstał we współpracy z pacjentami i ich opiekunami. Zawiera szereg bardzo szczegółowych i praktycznych porad oraz wszystkie istotne dla chorych elementy i etapy leczenia.

Udział pacjentów w tworzeniu poradnika był kluczowy, ponieważ jest to materiał, który nie ma służyć lekarzom czy personelowi medycznemu, ale właśnie chorym. Bardzo zależało nam, aby uwzględniał nie tylko potrzeby medyczne, ale także dawał pacjentom poczucie bezpieczeństwa i w prosty sposób tłumaczył, co powinno lub może się wydarzyć w trakcie leczenia, jak unikać niewłaściwych zachowań i w jaki sposób właściwie zarządzać sytuacjami nagłymi i niepożądanymi – podkreśla jeden z współautorów poradnika prof. Piotr Rutkowski, Przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Warszawa.

Kampania „Pacjent kontra czerniak” skierowane do pacjentów z czerniakami jest realizowana przez Akademię Czerniaka, sekcję naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej oraz firmę Novartis.

 

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK