Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Diabetycy apelują do Ministra Zdrowia

Na nowej liście refundacyjnej zabraknie sprawdzonego i stosowanego od lat przez pacjentów, nowoczesnego leku na cukrzycę typu 2. Chodzi o gliklazyd MR 60 mg – oryginalny, doustny lek przeciwcukrzycowy, który powoduje mniej działań ubocznych niż inne tego typu leki. Pacjenci apelują do Ministra Zdrowia. 

List w tej sprawie opublikował na swojej stronie Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków (link poniżej). Gliklazyd MR 60 mg posiada istotne przewagi chociażby w porównaniu ze starszą postacią leku (od lat refundowaną). Występuje m.in. w nowoczesnej postaci farmaceutycznej, w której podzielna tabletka o zmodyfikowanym uwalnianiu, w dawce rekomendowanej przez WHO, przekłada się na komfort stosowania leku przez pacjenta orazpoprawia kontrolę cukrzycy. 

Obecnie pacjent idąc do apteki z receptą ma wybór – może wykupić lek oryginalny przepisany przez lekarza albo wybrać tańszą postać leku (generyk). Do tej pory blisko 200 tys. pacjentów wybierało lek oryginalny, którym leczeni są od dawna, i który daje im poczucie bezpieczeństwa. 

Usunięcie leku Gliklazyd MR 60 mg z listy refundacyjnej może spowodować niepotrzebne zamieszanie w terapii tysięcy chorych na cukrzycę typu 2, ponieważ spowoduje gwaltowny wzrost ceny oraz pozbawi tych pacjentów prawa do dalszego dostępu do leku refundowanego, a także prawa do zamiany leku na tańszy odpowiednik. Obecnie Gliklazyd MR 60 mg znajduje się na liście leków podstawowych rekomendowanych przez WHO do szerokiego stosowania na świecie. 

Więcej: https://diabetyk.org.pl/wp-content/uploads/2019/06/Diaprel-60.pdf)

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK