Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Lista refundacyjna bez leku dla pacjentów z nowotworami głowy i szyi

W projekcie lipcowej listy refundacyjnej ogłoszonej przez Ministerstwo Zdrowia brakuje innowacyjnego leku dla chorych z nawrotowym lub przerzutowym płaskonabłonkowym nowotworem głowy i szyi. Mimo starań pacjentów, lekarzy, organizacji, stowarzyszeń związanych ze zdrowiem i wielu rozmów z wiceministrem Maciejem Miłkowskim, chorzy z tym typem nowotworu nadal nie mają dostępu do leczenia niwolumabem. Immunoterapię mogą uzyskać tylko dostając się do badania klinicznego lub w ramach czasochłonnej procedury RDTL (do tej pory wydano już 10 zgód na ten proces).

Wyrażamy głęboki żal i ubolewanie, że rządzący nie posłuchali naszego głosu. Pan Minister po raz kolejnych próbuje odebrać nadzieję pacjentom, ale zapewniam, że nie poddamy się i prędzej czy później wyrównamy standardy leczenia w Polsce do standardów europejskich – mówi Elżbieta Kozik, Polskie Amazonki Ruch Społeczny, organizator kampanii „Rób to z głową” o nowotworach głowy i szyi. 

Wierzę, że jeszcze w tym roku polscy chorzy z nowotworami głowy i szyi będą mogli skorzystać ze skutecznego leczenia, które od dawna jest już dostępne w Europie. Nie ustaniemy w walce o tę grupę pacjentów – podkreśla Joanna Konarzewska-Król, dyrektor zarządzający Fundacją Onkologiczną Nadzieja.

Na wieść o braku niwolumabu na lipcowej liście refundacyjnej obojętni nie pozostają również lekarze.

Codziennie widzę dramaty pacjentów z nowotworami głowy i szyi. Uważam, że zasługują na dostęp do wszystkich metod leczenia, zgodnych z aktualną wiedzą medyczną – mówi dr Spławski z Kliniki Nowotworów Głowy i Szyi Centrum Onkologii w Warszawie. Rozczarowania nie kryje również dr n. med. Izabela Łasińska z Oddziału Onkologii Klinicznej i Doświadczalnej Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, która jako pierwsza w Polsce wypisała wniosek o RDTL dla pacjenta z nowotworem głowy i szyi: Za każdym razem, kiedy piszę wniosek dla pacjenta, liczę na to, że będzie to ostatni dokument tego typu, który wypełniam. Każdy wiosek to czas, niestety zdarzali się pacjenci, którym go zabrakło i mimo otrzymania zgody na leczenie, nie doczekali do momentu rozpoczęcia terapii – wyznaje lekarka.

Immunoterapia dla części pacjentów jest jedyną nadzieją i szansą na normalne funkcjonowanie. Dlatego zarówno pacjenci i ich bliscy, organizacje pacjenckie oraz lekarze nie tracą nadziei i wierzą, że Ministerstwo Zdrowia podejmie słuszną decyzję i rozwiąże problem chorych z nowotworami głowy i szyi.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK