Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Badania wpływu konopi medycznych na przewlekłe urazy głowy

Canopy Growth Corporation, światowy producent konopi medycznych i spółka matka Spectrum Therapeutics (wcześniej Spectrum Cannabis), jedynej jak dotąd spółki sprowadzającej susz do Polski, wspólnie z NEEKA Health Canada i National Hockey League rozpoczęły działania kliniczne. Badanie ma na celu sprawdzenie skuteczności kannabidiolu, związku organicznego występującego w konopiach, na uciążliwe urazy głowy u sportowców. Takie terapie mogą wpłynąć na zmniejszenie skutków chorób neurologicznych u byłych graczy hokejowych NHL. 

Naukowcy szacują, że co roku od 1,6 do 3,8 mln sportowców doznaje wstrząsu mózgu i urazu głowy związanego z uprawianym sportem. Od 10 do 15% z nich doświadcza później długotrwałych objawów wpływających na zdolność do ich prawidłowego funkcjonowania, co jest skutkiem przebytych licznych urazów głowy.

Hokej jest sportem kontaktowym, co skutkuje u sportowców wieloma kontuzjami, w tym ciężkimi urazami głowy, a nawet mózgu. W związku z tym badanie będzie przeprowadzone na grupie 100 byłych graczy hokejowych NHL. Przyczyną podjęcia się przełomowego badania przez światowej klasy neurochirurgów było zaobserwowanie wyniszczających skutków wielokrotnych urazów głowy na życie zawodników NHL, a także ich rodzin. Zbadane zostaną medyczne właściwości konopi w skojarzeniu z innymi terapiami, których skuteczność została stwierdzona, stosowanymi w grupie profesjonalnych sportowców, u których zaburzenia te są powszechne. Głównym celem badania jest uzyskanie poprawy ich zdolności podtrzymywania relacji społecznych. Oczekuje się także, że wyniki tego badania wpłyną na powstanie nowych inicjatyw badawczych i opracowania nowych terapii, związanych z leczeniem objawów wstrząsu mózgu nie tylko u sportowców, ale i u pozostałych osób z chorobami neurologicznymi i urazami głowy, które mogą być wynikiem wypadku lub innego zdarzenia. 

Skutkami ciężkich urazów głowy, w tym wstrząsów mózgu mogą być:

  • depresja,
  • zespół stresu pourazowego (PTSD),
  • postępująca demencja, inaczej encefalopatia bokserska (CTE)
  • brak zdolności do radzenia sobie z otoczeniem (co NEEKA zdefiniowała jako dezintegrację funkcjonalną).

 

To wielowymiarowe i złożone badanie da nam pełne zrozumienie wpływu kannabidiolu na działanie mózgu i zachowanie byłych graczy NHL z objawami wstrząsu mózgu. Dziękujemy członkom NHLAA za dołączenie do nowego programu badawczego, który mówi o potrzebie alternatywnych metod leczenia długotrwałych skutków wstrząsu mózgu – mówi Mark Ware, Dyrektor ds. medycznych Canopy Growth.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK