Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Trzy siostry – Candida glabrata kompleks

Jednokomórkowe, drożdżopodobne grzyby z grupy non-albicans Candida są coraz częściej identyfikowane jako czynniki etiologiczne zakażeń grzybiczych. Candida glabrata jest jednym z najważniejszych drożdżaków tej grupy. W wyniku rozwoju nowoczesnych metod biologii molekularnej okazało się, że C. glabrata nie jest jednorodny i stanowi kompleks kilku blisko spokrewnionych gatunków. Obecnie zalicza się do niego C. glabrata sensu stricto oraz nowe gatunki – C. bracarensis i C. nivariensis. Gatunki te powszechnie określa się mianem C. glabrata sensu lato lub C. glabrata kompleks. Nowe gatunki w kompleksie C. glabrata mogą być bardziej oporne na leki przeciwgrzybicze niż C. glabrata s. s. W artykule przedstawiono aktualną wiedzę na temat występowania, diagnostyki i możliwości terapeutycznych zakażeń wywoływanych przez C. glabrata kompleks.
Grzyby jednokomórkowe należące do rodzaju Candida stanowią składnik flory fizjologicznej zarówno organizmu człowieka, jak i zwierząt. Występują w przewodzie pokarmowym, na błonach śluzowych jamy ustnej i narządów płciowych oraz w wilgotnych obszarach skóry. Drobnoustroje te mogą wywoływać zakażenia powierzchniowe i głębokie. Należy pamiętać, że zawsze mają one charakter endogenny i dotyczą pacjentów, u których występują niedobory immunologiczne. Zakażenia mogą występować także w przypadkach zaniku bakteryjnej flory fizjologicznej w następstwie stosowania antybiotykoterapii szerokowidmowej.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK