Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Szybkie rozpoczęcie terapii IPF lekami antyfibrotycznymi spowalnia postęp choroby

Wyniki badania klinicznego INMARK® z udziałem chorych na idiopatyczne włóknienie płuc (ang. idiopathic pulmonary fibrosis, IPF). opublikowano w lipcu tego roku w czasopiśmie "The Lancet Respiratory Medicine". Pierwszy etap tego badania był randomizowaną, podwójnie zaślepioną próbą, porównującą leczenie nintedanibem z placebo (12 tygodni), natomiast drugi etap badania (trwający 40 tygodni) prowadzony był metodą otwartą. INMARK® to pierwsze badanie kliniczne dotyczące prognostycznej wartości biomarkerów u chorych na IPF, leczonych lekiem antyfibrotycznym (nintedanibem).

Wyniki badania potwierdzają, że nawet u chorych z bardzo dobrze zachowaną czynnością płuc można zaobserwować różnicę w tempie spadku natężonej pojemności życiowej (FVC) pomiędzy osobami leczonymi nintedanibem a przyjmującymi placebo w okresie 12 tygodni. Leczenie nintedanibem, w porównaniu z placebo przez 12 tygodni, nie miało wpływu na dynamikę zmian stężenia biomarkera CRPM, ale wiązało się z obniżeniem tempa spadku natężonej pojemności życiowej. U 29% uczestników tego badania odnotowano spadek FVC wynoszący ≥ 10% wartości należnej lub zgon w ciągu 52 tygodni okresu obserwacji, co podkreśla postępujący charakter IPF również w takiej populacji chorych, w której FVC wynosiła ≥ 80% wartości należnej. W ciągu 12 tygodni spadek FVC, u chorych leczonych nintedanibem, był niższy niż w grupie przyjmującej placebo [5,9 (18,5) ml/12 tygodni w grupie otrzymującej nintedanib i -70,2 (13,1) ml/12 tygodni w grupie przyjmującej placebo].

Nawet w populacji chorych z bardzo dobrze zachowaną czynnością płuc wykazano różnicę w tempie spadku FVC w ciągu 12 tygodni pomiędzy chorymi leczonymi nintedanibem a osobami otrzymującymi placebo. Biorąc pod uwagę nieprzewidywalny charakter IPF oraz nieodwracalne pogorszenie czynności płuc, wyniki te stanowią potwierdzenie coraz liczniejszych dowodów wskazujących, że wczesne leczenie IPF to najlepszy sposób postępowania – powiedział prof. Toby Maher, główny badacz i specjalista chorób układu oddechowego ze szpitala Royal Brompton w Londynie.

IPF to rzadka, wyniszczająca choroba płuc, która prowadzi do śmierci. Dotyka ok. 3 mln osób na świecie. IPF powoduje postępujące bliznowacenie płuc, co prowadzi do stałego i nieodwracalnego pogarszania się czynności płuc oraz trudności z oddychaniem. Ze względu na nieprzewidywalny charakter choroby oraz nieodwracalne pogorszenie czynności płuc eksperci uważają, że należy szybko rozważyć i zaproponować chorym leczenie.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK