Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Profilaktyka chorób kardiologicznych

Szczepienia ochronne

Profilaktyka chorób kardiologicznych wiąże się z ogólną dbałością o zdrowie oraz przestrzeganiem zaleceń lekarzy. Ważnym elementem takiej profilaktyki są również szczepienia ochronne dla osób w każdym wieku, w tym szczepienie przeciw grypie wykonywane co roku. Badania przeprowadzone w USA pokazują, iż w okresie jesienno-zimowym zwiększa się liczba udarów oraz zawałów, a nawet 1/4 z nich była poprzedzona zachorowaniem na grypę i zapaleniem płuc. Ryzyko zawału serca po potwierdzonej infekcji grypowej jest sześciokrotnie większe.

Zachorowanie na grypę może zwiększać ryzyko wystąpienia zawałów serca oraz zaostrzenie niewydolności serca. Według niektórych danych nawet 1/4 wszystkich zawałów może być poprzedzona infekcją układu oddechowego i grypą. Choroba ta jest groźna zarówno dla młodych osób, uważanych za zdrowe, które nie cierpią na choroby przewlekłe, jak i osób starszych. Do częstych kardiologicznych powikłań grypy należą zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia. Szczepienie przeciw grypie pozwala uniknąć groźnych powikłań – powiedziała w rozmowie z portalem www.zaszczepsiewiedza.pl dr n. med. Anna Ścibisz, kardiolog ze Szpitala Medicover

U pacjentów z niewydolnością serca w wyniku przebycia grypy może dojść nawet do zgonu, dlatego jest to grupa pacjentów, którym lekarze zalecają regularne szczepienia.  Wspomniane wyżej zapalenie mięśnia sercowego oraz osierdzia może skutkować przewlekłą niewydolnością serca i po kilku latach powodować konieczność przeszczepu serca lub wspomagania jego pracy sztucznymi komorami.

Ponieważ już po wakacjach rozpoczyna się okres zwiększonych zachorowań na przeziębienia i grypę, ważne, aby pacjenci pamiętali o tym, żeby nie lekceważyć objawów przeziębienia, poleżeć, nie chodzić do pracy, a w razie zaostrzenia objawów lub przedłużającej się choroby, udać się do lekarza – przestrzega doktor Ścibisz. 

Szczepienie przeciw grypie może więc nie tylko uchronić przed zachorowaniem i powikłaniami, w tym przed ryzykiem wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, zaostrzeniem chorób układu krążenia albo naczyń mózgowych. Badania naukowe potwierdzają jednoznacznie korzyści płynące ze szczepień przeciw grypie dla całej populacji, w tym pacjentów kardiologicznych. Badanie populacyjne przeprowadzone w południowym Tajwanie pokazało, że u pacjentów w wieku powyżej 65 lat szczepienia przeciwko grypie wiązały się ze spadkiem umieralności z powodu udaru mózgu o 65%; spadkiem umieralności z powodu zapalenia płuc o 53%; spadkiem umieralności z powodu chorób serca o 22%; spadkiem umieralności z powodu nadciśnienia tętniczego o 40%; spadkiem umieralności z powodu choroby niedokrwiennej serca o 26%. 

Dla pacjentów kardiologicznych, obok grypy, istotna dla zachowania zdrowia jest ochrona przez wirusowym zapaleniem wątroby typu B i A (WZWB i WZWA), którą można uzyskać dzięki szczepieniom. Osoby starsze mogą również rozważyć szczepienie przeciwko pneumokokom oraz meningokokom. Szczepienie przeciw pneumokokom chroni osoby starsze i osoby z chorobami układu krążenia przed zachorowaniem na zapalenie płuc i inwazyjną chorobą pneumokokową. Powikłania tych chorób mogą nie tylko oznaczać długotrwałą hospitalizację, ale również śmierć.

Ważna rola lekarzy rodzinnych polega na tym, aby przy każdej możliwej okazji przypominać pacjentom o szczepieniach zalecanych. W sezonie grypowym w gabinecie wywieszam moje zdjęcie ze szczepienia przeciw grypie w danym roku – zaciekawia to pacjentów oraz zachęca do podjęcia decyzji o takiej właśnie ochronie przed powikłaniami tej groźnej choroby. Osobom wątpiącym w skuteczność czy bezpieczeństwo szczepień powtarzam, iż są to najlepiej przebadane preparaty medyczne na rynku, których każda partia poddawana jest kontroli. Osoby starsze pamiętają jeszcze choroby wieku dziecięcego, przeciw którym dziś możemy się szczepić, na przykład odrę, świnkę, różyczkę. Pamiętają rówieśników, którzy przechorowanie polio przypłacili trwała niepełnosprawnością.  Młodszym pokazuję mój przykład – lekarza, który się szczepi. Taka osobista postawa, to najlepszy sposób, aby zwiększyć zaufanie do szczepień, które są ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej w każdym wieku – mówi lekarz rodzinny oraz geriatra Dominik Lewandowski, prezes Młodych Lekarzy Rodzinnych

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK