Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja
reklama

Choroba Hashimoto w współistnienie innych chorób, w tym dermatoz

Choroba Hashimoto jest najczęstszym zaburzeniem endokrynologicznym w obrębie tarczycy. Przeciwciała przeciwtarczycowe są markerami toczącego się w obrębie tego gruczołu stanu zapalnego, jednak ich podwyższone miano może pojawiać się również w innych jednostkach chorobowych. Celem pracy była ocena częstości występowania innych przewlekłych chorób, w tym dermatoz i najczęściej pojawiających się dolegliwości oraz objawów skórnych wśród osób z chorobą Hashimoto.

Nowy numer czasopisma Gabinet Prywatny

Spis treści: Farmakoterapia Właściwości farmakologiczne kwasu walproinowego i jego zastosowanie w leczeniu padaczki Patrycja Jesionkowska, Łukasz Rezler, dr n. farm. Monika Zielińska-Pisklak, dr n. farm. Łukasz Szeleszczuk, dr hab. n. farm. Dariusz Pisklak, dr hab. n. farm. Marcin Sobczak Insulinooporność – od patogenezy do rozpoznania i leczenia dr n. med. Sławomir Badurek Endokrynologia Choroba Hashimoto a współistnienie innych chorób, w tym dermatoz mgr inż. Joanna Tomczewska Diagnostyka Diagnostyka obrazowa zapalenia zatok w praktyce lekarza rodzinnego lek. Anna Saran, lek. Monika Kulig-Kulesza, lek. Dawid Adamczyk, lek. Piotr Kulesza, dr n. med. Jolanta Myga-Porosiło, dr n. med. Tomasz Łosień3, dr hab. n. med. Michał Dobrakowski, dr hab. n. med. Ewa Kluczewska, prof. nadzw. SUM Rehabilitacja Wskazania do odbycia rehabilitacji w prewencji rentowej prowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lek. Marek Tradecki, dr n. med. Jolanta Ziółkowska Profilaktyka Potępiać czy polecać? Jak w stosunku do e-papierosów powinien zachowywać się lekarz? stud. Joanna Byrka, dr n. med. Paweł Lewek, prof. dr hab. n. med. Przemysław Kardas

Potępiać czy polecać? Jak w stosunku do e-papierosów powinien zachowywać się lekarz?

Elektroniczne papierosy (e-papierosy) to urządzenia zasilane bateryjnie, które dostarczają nikotynę, aromaty i inne substancje chemiczne w aerozolu. E-papierosy naśladują palenie, jednak w czasie ich używania nie dochodzi do spalania żadnej substancji, w wyniku czego użytkownik wdycha aerozol zamiast dymu. Popularność elektronicznych papierosów systematycznie rośnie. Dzieje się tak, mimo że budzą one wiele kontrowersji. Nie ma bowiem w pełni jednoznacznych danych potwierdzających korzyści bądź straty wynikające z ich używania. Zwolennicy e-papierosów argumentują, że mogą być one skutecznym narzędziem w walce z paleniem, gdyż dotychczasowe badania wskazują na mniejszą szkodliwość ich stosowania w porównaniu do tradycyjnych papierosów. Z drugiej strony łatwa dostępność i szerokie rozpowszechnienie e-papierosów mogą być powodem, dla których niepalący, a w szczególności młodzież i młodzi dorośli, popadają w nałóg. W Polsce coraz więcej osób używa elektronicznych papierosów, często nie zdając sobie sprawy z zagrożeń, które za sobą niosą. Stwarza to duże wyzwanie dla lekarzy, w tym zwłaszcza dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Muszą mieć świadomość, którym spośród ich pacjentów – zgodnie z metodą „mniejszego zła” – korzystanie z e-papierosów może przynieść korzyści zdrowotne i zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby tytoniozależne. Rzecz jasna, najlepszym rozwiązaniem jest jednak przekonywanie każdego pacjenta do całkowitego rzucenia palenia, a osoby niepalące, by nie rozpoczynały palenia.

reklama

Wskazania do odbycia rehabilitacji w prewencji rentowej prowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) prowadzi rehabilitację w ramach prewencji rentowej. Aktualnie takie kompleksowe leczenie usprawniające można odbyć w zakresie: narządu ruchu, chorób układu krążenia, chorób układu oddechowego, narządu głosu, po przebytym nowotworze piersi oraz w przypadku schorzeń psychosomatycznych. W większości przypadków odbywa się w warunkach stacjonarnych, ale jest także możliwe w warunkach ambulatoryjnych. Podstawowym zadaniem prowadzonej przez ZUS rehabilitacji jest zabezpieczenie przed długotrwałą niezdolnością do pracy. Mogą z niej zatem skorzystać osoby ubezpieczone, które ze względu na upośledzenie stanu funkcjonalnego organizmu są zagrożone przejściem na świadczenie rentowe. W uzasadnionych przypadkach kieruje się na rehabilitację również pacjentów z już orzeczoną, częściową lub całkowitą, okresową niezdolnością do pracy.

Nowe analizy post-hoc badań nad kariprazyną w schizofrenii

Podczas 27. kongresu psychiatrycznego Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (EPA) w Warszawie (6-9 kwietnia 2019 r.) przedsta­wiono nowe analizy post-hoc badań nad kariprazyną w schizofrenii. Na wykładach podkreślano, że inne atypowe leki przeciwpsychotyczne zawierające antagonistę (również częściowego) receptorów dopaminergicznych D2 nie wykazują się poprawą funkcji poznawczych, a także nie są w stanie wykazać się selektywnością wobec receptorów D3 (in vivo) – w przeciwieństwie do kariprazyny. 

Hemofilia 2019 – szanse i wyzwania

Pod koniec 2018 r. minister Łukasz Szumowski podpisał kolejną edycję Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne. Pacjenci i lekarze liczą, że powstaną ośrodki kompleksowej opieki medycznej i zaczną być realizowane dostawy domowe czynnika krzepnięcia dla najbardziej potrzebujących. Sytuacja chorych na hemofilię z roku na rok poprawia się, nadal jednak jest wiele do zrobienia.

reklama

Światowy Dzień Choroby Pompego

15 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Choroby Pompego. To okazja, by mówić o tym bardzo rzadkim schorzeniu, które mimo że może być skutecznie leczone, często diagnozowane jest po 8-9 latach od wystąpienia pierwszych symptomów. Choroba prowadzi do znacznego upośledzenia pracy mięśni, ogromnych trudności w codziennym funkcjonowaniu, postępujących problemów oddechowych i trudności z przyjmowaniem pokarmów. Z myślą o pacjentach z chorobą Pompego, jak i innych osób dotkniętych chorobami rzadkimi, w kwietniu br. ruszają dwie STACJE ETZ – komfortowo urządzone miejsca, w których pacjenci będą mogli otrzymać leczenie enzymatyczną terapią zastępczą (ETZ).

Spadek produktywności po zawale serca i udarze

Wyniki badania

Firma Amgen ogłosiła wyniki badania przeprowadzonego w kilku krajach europejskich, które pokazuje negatywny wpływ ostrego zespołu wieńcowego (zawału mięśnia sercowego i niestabilnej dusznicy bolesnej) oraz udaru na wydajność pacjenta i jego opiekuna w pracy oraz związane z tym koszty pośrednie. Badanie opublikowane w European Journal of Preventive Cardiology (czasopiśmie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego) pokazuje, że ​​osoby, które przebyły zawał (OZW) lub udar mózgu, w pierwszym roku od diagnozy opuściły ok. 25% wymiaru czasu pracy. Z kolei bliskie osoby opiekujące się nimi straciły 5% swojego rocznego wymiaru czasu pracy, pomagając pacjentom w zadaniach, których oni sami nie mogli już wykonywać.

Najwyższa śmiertelność od 5 lat z powodu grypy

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy

W tym sezonie z powodu grypy i jej powikłań zmarły w Polsce 143 osoby – to najwięcej zgonów od 5 lat. Co ciekawe, jednocześnie spadła liczba zachorowań na grypę. Wyższa śmiertelność wynika przede wszystkim z faktu, że za większość przypadków zachorowań odpowiada wirus A/H1N1, który niesie za sobą ryzyko bardzo groźnych powikłań, szczególnie niebezpiecznych dla seniorów. W niektórych sezonach epidemicznych aż 80% wszystkich zgonów stanowią osoby po 60. r.ż. Zdaniem ekspertów obecnych na tegorocznym Flu Meeting 2019 rosnącą śmiertelność wywołaną wirusem grypy może zahamować m.in. wprowadzenie bezpłatnych szczepień dla osób powyżej 75. r.ż.

Kampania Wyprzedzamy nowotwór!

Poprawa wczesnej diagnostyki choroby nowotworowej u dzieci to podstawowy cel kampanii społecznej Wyprzedzamy nowotwór! Jej organizatorem jest Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi rodziców i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na fakt, że dzieci również mogą chorować na nowotwór. Kampania jest połączeniem edukacji zdrowotnej ze sportem motorowym – aby uatrakcyjnić przekaz, Fundacja postawiła na dość oryginalne połączenie tematyki onkologii dziecięcej i sportów motorowych.

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
Gabinet Prywatny

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK