Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja
reklama

Cukrzyca a arytmia

rozmowa z dr hab. med. Marią Bilińską, prof. IK

Występowanie cukrzycy dramatycznie wzrosło na przełomie XX i XXI w. Ma to związek ze starzeniem się populacji, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych, a także z epidemią otyłości. U osób dorosłych przeważa typ 2 cukrzycy, który stanowi blisko 90% przypadków. Z badań epidemiologicznych wynika, że cukrzyca jest niezależnym czynnikiem ryzyka choroby wieńcowej (CAD), odpowiada za blisko dwukrotnie większą śmiertelność w świeżym zawale serca (MI), a także ma niekorzystny wpływ na rokowanie po dokonanym MI. Jakie mechanizmy związane z cukrzycą mogą doprowadzić do rozwoju zaburzeń rytmu serca? Jak prowadzić pacjenta z cukrzycą, ze schorzeniami współistniejącymi i zagrożonego arytmią? Na pytania odpowiada prof. Maria Bilińska, kierownik Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca Instytutu Kardiologii w Warszawie, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

 

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek mogą uniknąć przedwczesnej dializy

Ogólnopolskie Badanie Pacjentów Nefrologicznych

Przewlekła choroba nerek (PChN) to drugie, po nadciśnieniu tętniczym, najczęstsze przewlekłe schorzenie w Polsce – cierpi na nią ok. 4,2 mln Polaków. Choroba jest łatwa do zdiagnozowania, lecz nierozpoznana i nieleczona postępuje niezauważalnie. Raport pierwszego w Polsce Ogólnopolskiego Badania Pacjentów Nefrologicznych wskazuje, że chorzy na PChN nadal zbyt późno trafiają do lekarza specjalisty i bardzo rzadko otrzymują prawidłową pomoc nefroprotekcyjną, oddalającą konieczność dializy. W Polsce potrzeba zarówno sprawniejszych rozwiązań systemowych, jak i indywidualnej edukacji pacjentów oraz lekarzy POZ, w celu przypieszenia kwalifikacji do leczenia. Wdrożenie odpowiednich działań nefroprotekcyjnych wydaje się tym bardziej konieczne z punktu widzenia kosztów leczenia i niezdolności do pracy osób w zaawansowanych stadiach choroby.

Komunikat Ministerstwa Zdrowia na temat leków na cukrzycę

W związku z informacjami dotyczącymi zanieczyszczenia metforminy, substancji czynnej używanej do produkcji leków przeciwko cukrzycy, Ministerstwo Zdrowia informuje, że 4 grudnia Minister Zdrowia, prof. Łukasz Szumowski zorganizował spotkanie z udziałem: Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Grzegorza Cessaka; Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Pawła Piotrowskiego; Głównego Inspektora Sanitarnego, prof. Jarosława Pinkasa; Dyrektora Narodowego Instytutu Leków, Anny Kowalczuk; Wiceprezesa Naczelnej Izby Aptekarskiej, Michała Byliniaka; konsultanta krajowego w dziedzinie chorób wewnętrznych, prof. Jacka Różańskiego; konsultanta krajowego w dziedzinie kardiologii prof. Jarosława Kaźmierczaka; konsultanta krajowego w dziedzinie endokrynologii prof. Andrzeja Lewińskiego; konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii, prof. Krzysztofa Strojka; konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii prof. Krzysztofa Czajkowskiego.

reklama

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby

Świadomość NAFLD w populacji polskiej

Jak pokazują wyniki przeprowadzonego na zlecenie Sanofi badania „Polacy a niealkoholowe stłuszczenie wątroby”, poziom wiedzy na temat wątroby oraz chorób tego narządu jest w społeczeństwie polskim wciąż bardzo niski. Celem badania było uzyskanie informacji o wiedzy Polaków na temat roli wątroby oraz diagnoza społeczna postaw i zachowań z nią związanych. Szczególnie ważna była ocena świadomości bezalkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD), która stanowi aktualnie jednen z poważniejszych wyzwań medycznych i uznawana jest za globalną epidemię. Szacuje się, że to obecnie problem nawet 9 mln Polaków.

Rekomendacja AOTMiT dla durwalumabu

Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca

Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfiakcji (AOTMiT) wydał pozytywną rekomendację dotyczącą objęcia refundacją leku durwalumab w ramach programu lekowego „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca”. Stanowisko Rady Przejrzystości było także pozytywne i jednogłośne. Jak skomentował to prof. dr hab. n. med. Dariusz M. Kowalski (Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie): Rak płuca staje się powoli chorobą przewlekłą. Dziś możliwe jest leczenie radykalne, czyli z intencją wyleczenia, nawet pacjentów w III stadium zaawansowania tej choroby.

E-jaskra w Centrum Jaskry w Warszawie

Nowatorskie badania przesiewowe w kierunku jaskry

Nowo otwarte Centrum Jaskry w Warszawie to specjalistyczna, dedykowana diagnostyce i leczeniu jaskry przychodnia, powstała z inicjatywy prof. Jerzego Szaflika, twórcy współczesnej warszawskiej szkoły okulistycznej i założyciela Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser".  Placówka będzie oferować badania z użyciem innowacyjnej, opartej na sztucznej inteligencji, platformy e-jaskra, która może stać się podstawą ogólnopolskiego programu badań przesiewowych w kierunku jaskry. Już od 2 grudnia będzie można tu bezpłatnie, po wcześniejszej rejestracji, wykonać takie badanie. Według statystyk 70% przypadków jaskry jest wykrywanych zbyt późno.

Kampania Hamuj raka! Daj szansę płucom!

Ruszyła kolejna odsłona kampanii Hamuj raka! Daj szansę płucom! organizowanej przez Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca i Fundację „Pokonaj Raka”. Tym razem wspólny wysiłek organizacji pacjentów i ekspertów w dziedzinie medycyny zogniskował się na opracowaniu postulatów zmian, które mają pozwolić osiągnąć dwa główne cele, czyli znaczące zmniejszenie liczby zachorowań na raka płuca i podwojenie wskaźnika 5-letnich przeżyć w tej chorobie.

Diagnostyka umożliwia wykrycie raka gruczołu prostaty we wczesnym stadium

Rak prostaty jest drugim, po raku płuc, najczęściej diagnozowanym nowotworem wśród płci męskiej. Stanowi ponad 15% wszystkich zachorowań na nowotwory w Polsce oraz ponad 13% w Europie. Znajomość potencjalnych objawów oraz odpowiednia diagnostyka odgrywają kluczową rolę w wykrywaniu raka gruczołu prostaty we wczesnym stadium. GE Healthcare wskazuje zachęca mężczyzn do poddawania się badaniom profilaktycznym. Ryzyko zachorowania na nowotwór gruczołu krokowego występuje zazwyczaj po 40. r.ż. i rośnie z wiekiem.

Fundacja Onkologiczna Alivia laureatem programu grantowego

MSD Oncology Grant – efektywne wykorzystanie innowacyjnych terapii w leczeniu nowotworów"

Program grantowy służy wsparciu projektów w obszarze polityki zdrowotnej, które stworzą platformę dialogu i przyczynią się do wdrożenia rozwiązań, dzięki którym możliwy będzie szerszy dostęp do innowacyjnej opieki onkologicznej. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2018 roku i objęła 5 krajów: Japonię, Brazylię, Niemcy, Izrael i Wielką Brytanię. Do drugiej edycji zostały zaproszone: Polska, Hiszpania, Włochy, Korea, Argentyna i Kolumbia. Kapituła konkursu (w USA) wybrała projekt Fundacji Onkologicznej Alivia, którego głównym celem będzie zaproponowanie zaleceń usprawnienia systemu zdrowia w Polsce na podstawie analizy roli rejestrów danych, wytycznych klinicznych i protokołów leczenia w polskiej opiece onkologicznej.

reklama

Światowy Dzień Raka Trzustki

W Polsce odnotowuje się rocznie ok. 3500 nowych przypadków raka trzustki. Jak szacują eksperci, niedługo rak trzustki może stać się drugą przyczyną zgonów wśród nowotworów. Rozpoznanie choroby jest trudne, rak ograniczony do trzustki najczęściej nie daje objawów. Dopiero pojawienie się nacieku na struktury sąsiadujące wskazuje na konieczność zbadania ich przyczyny. Jeśli zachodzi podejrzenie raka trzustki, potrzebne są szybkie badania diagnostyczne. 

reklama
Gabinet Prywatny

ISSN: 1230-4719

IC: 72.43 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK