Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja
reklama

Nowe możliwości terapeutyczne dla chorych na POChP

Firma Boehringer Ingelheim upubliczniła dane 52-tygodniowego badania klinicznego DYNAGITO®, które dowodzą, że u chorych na POChP (przewlekłą obturacyjną chorobą płuc) połączenie tiotropium i olodaterolu (5 µg /5 µg) podawane za pomocą inhalatora Respimat zmniejsza liczbę umiarkowanych i ciężkich zaostrzeń POChP w porównaniu do samego tiotropium podawanego za pomocą tego samego inhalatora. Leczenie za pomocą połączenia tiotropium i olodaterolu zmniejszyło o 7% częstość umiarkowanych i ciężkich zaostrzeń w przebiegu POChP, w porównaniu do samego tiotropium (p=0,0498).

Niepożądany odczyn poszczepienny (NOP)

Europejski Tydzień Szczepień

Trwający w ostatnim tygodniu kwietnia Europejski Tydzień Szczepień to najlepszy czas na promowanie wiarygodnych informacji na temat szczepień. Najwięcej obaw związanych ze szczepieniami wywołuje NOP, czyli niepożądany odczyn poszczepienny. Badania pokazują, że NOPy zdarzają się incydentalnie, ale nie oznacza to, że można je ignorować bądź im zaprzeczać. NOP  to reakcja organizmu na podaną szczepionkę. Zdarza się średnio raz na 10 000 podanych dawek, zaś NOP ciężki wymagający interwencji lekarskiej lub hospitalizacji jeszcze rzadziej. W 2015  i 2016 r. wystąpiły po 3 ciężkie odczyny według klasyfikacji Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Przykładem odczynu ciężkiego jest reakcja anafilaktyczna, która występuje z częstością 1 na 1 000 000 podanych dawek szczepionek.

Nowa lista leków refundowanych

Zacznie obowiązywać od 1 maja 2018 r.

Ukazał się projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, która zacznie obowiązywać od 1 maja 2018 r. Uwagi do projektu można zgłaszać do 24 kwietnia.

Nowe technologie w terapii arytmii – codzienna praktyka kliniczna i trendy

Inteligentne systemy obrazowania, precyzyjne mapowanie wewnątrzsercowe, nowe technologie w terapii zaburzeń rytmu oraz trendy w elektrofizjologii i elektroterapii były tematami przewodnimi sesji poświęconych problematyce arytmii, odbywających się w ramach I Konferencji „Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych”. 19 kwietnia w Katowicach o dostępnych narzędziach i prognozach rozwoju elektrofizjologii i elektroterapii dyskutowali kardiolodzy elektrofizjolodzy z całej Polski, eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Zawał serca - groźne powikłanie pogrypowe

W Polsce w ostatnich sezonach epidemicznych liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę przekracza kilka milionów. W obecnym sezonie grypowym zachorowało już prawie 4,4 mln osób. Szczególnie groźne dla zdrowia są powikłania pogrypowe, a jednym z najpoważniejszych jest zapalenie mięśnia sercowego. U osób leczących się z powodu chorób układu krążenia oraz osób starszych w sezonie grypowym istnieje znacząco większe ryzyko wystąpienia zawału serca. Dlatego też eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zadedykowali rok 2018 walce z kardiologicznymi powikłaniami grypy.

Plebiscyt "Oddech dla Życia"

Rozpoczęła się II edycja plebiscytu „Oddech dla Życia", którego celem jest nagrodzenie lekarzy poszerzających świadomość społeczeństwa na temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), wyróżniających się w swojej codziennej praktyce klinicznej i pracy dydaktycznej. Głosy na lekarzy nominowanych w plebiscycie można oddawać do 20 kwietnia na stronie www.oddechdlazycia.pl. W głosowaniu mogą wziąć udział lekarze różnych specjalizacji, którzy wykonują zawód wyłącznie na terenie Polski. W każdej z wymienionych kategorii można poprzeć jednego kandydata dziennie. Głosowanie potrwa do 20 kwietnia 2018 r. Organizatorem plebiscytu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, a jego mecenasem firma Boehringer Ingelheim.

Choroba Fabry’ego: ból wyklucza pacjentów z normalnego funkcjonowania

Kwiecień to miesiąc budowania świadomości o chorobie Fabry’ego – rzadkiej chorobie  genetycznej, która nieleczona prowadzi do poważnych uszkodzeń serca, nerek i mózgu. Jak podaje Stowarzyszenie Rodzin z Chorobą Fabry’ego, aktualnie jest w nim zrzeszonych 65 pacjentów, ale liczba chorych może być wielokrotnie większa. Prof. Jolanta Sykut-Cegielska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii  metabolicznej z Instytutu Matki i Dziecka, podkreśla, że problemy związane z rozpoznaniem tej choroby wynikają z jej niespecyficznych objawów.

Chorzy na raka jelita grubego apelują do Ministra Zdrowia

Rak jelita grubego z przerzutami nie jest w Polsce leczony właściwie. Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych wraz z organizacjami działającymi na rzecz chorych na raka jelita grubego, EuropaColon Polska oraz Polskim Towarzystwem Stomijnym POL-ilko, zaapelowała do Ministra Zdrowia o dostęp do aktywnego leczenia w 3. i 4. linii dla chorych na raka jelita grubego.

Zamiana leków biologicznych na biopodobne w leczeniu onkologicznym

Leki biologiczne zrewolucjonizowały leczenie onkologiczne i spowodowały, że pewne grupy chorych uzyskały szansę na długoletnie przeżycie przy niewielkim ryzyku wystąpienia działań niepożądanych. Po wygaśnięciu okresu ochrony patentowej pojawiają się leki biopodobne, które odtwarzają leki oryginalne, nie są jednak preparatami identycznymi. Na temat zamiennictwa leków biologicznych na biopodobne, ich bezpieczeństwa i skuteczności rozmawiali eksperci obecni na panelu "Terapie biologiczne – bezpieczeństwo i skuteczność dla pacjenta", który odbył się w ramach VII Forum Pacjentów Onkologicznych organizowanego przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych.

Kwiecień miesiącem wiedzy na temat autyzmu

„Przyjaźnie dla autyzmu” pod takim hasłem Fundacja SYNAPSIS zachęca do włączenia się do globalnej akcji „Na niebiesko dla autyzmu” oraz wyrażenia solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Autyzm jest najczęściej występującym całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często można je zaobserwować już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze pojawiają się przed ukończeniem przez dziecko 3. r.ż. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza. Warto pamiętać, że zaburzenia autystyczne mają zróżnicowany charakter i nie tworzą jednolitego obrazu. W związku z tym aktualnie używa się określenia "spektrum zaburzeń autyzmu "(ASD), które obejmuje zarówno autyzm, jak i zespół Aspergera oraz całościowe zaburzenia rozwojowe.

Producenci informują
więcej »
reklama
Gabinet Prywatny
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Uwaga, ta strona używa COOKIES
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
×