Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja
reklama

Nowe technologie w terapii arytmii – codzienna praktyka kliniczna i trendy

Inteligentne systemy obrazowania, precyzyjne mapowanie wewnątrzsercowe, nowe technologie w terapii zaburzeń rytmu oraz trendy w elektrofizjologii i elektroterapii były tematami przewodnimi sesji poświęconych problematyce arytmii, odbywających się w ramach I Konferencji „Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych”. 19 kwietnia w Katowicach o dostępnych narzędziach i prognozach rozwoju elektrofizjologii i elektroterapii dyskutowali kardiolodzy elektrofizjolodzy z całej Polski, eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Zawał serca - groźne powikłanie pogrypowe

W Polsce w ostatnich sezonach epidemicznych liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę przekracza kilka milionów. W obecnym sezonie grypowym zachorowało już prawie 4,4 mln osób. Szczególnie groźne dla zdrowia są powikłania pogrypowe, a jednym z najpoważniejszych jest zapalenie mięśnia sercowego. U osób leczących się z powodu chorób układu krążenia oraz osób starszych w sezonie grypowym istnieje znacząco większe ryzyko wystąpienia zawału serca. Dlatego też eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zadedykowali rok 2018 walce z kardiologicznymi powikłaniami grypy.

Plebiscyt "Oddech dla Życia"

Rozpoczęła się II edycja plebiscytu „Oddech dla Życia", którego celem jest nagrodzenie lekarzy poszerzających świadomość społeczeństwa na temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), wyróżniających się w swojej codziennej praktyce klinicznej i pracy dydaktycznej. Głosy na lekarzy nominowanych w plebiscycie można oddawać do 20 kwietnia na stronie www.oddechdlazycia.pl. W głosowaniu mogą wziąć udział lekarze różnych specjalizacji, którzy wykonują zawód wyłącznie na terenie Polski. W każdej z wymienionych kategorii można poprzeć jednego kandydata dziennie. Głosowanie potrwa do 20 kwietnia 2018 r. Organizatorem plebiscytu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, a jego mecenasem firma Boehringer Ingelheim.

Choroba Fabry’ego: ból wyklucza pacjentów z normalnego funkcjonowania

Kwiecień to miesiąc budowania świadomości o chorobie Fabry’ego – rzadkiej chorobie  genetycznej, która nieleczona prowadzi do poważnych uszkodzeń serca, nerek i mózgu. Jak podaje Stowarzyszenie Rodzin z Chorobą Fabry’ego, aktualnie jest w nim zrzeszonych 65 pacjentów, ale liczba chorych może być wielokrotnie większa. Prof. Jolanta Sykut-Cegielska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii  metabolicznej z Instytutu Matki i Dziecka, podkreśla, że problemy związane z rozpoznaniem tej choroby wynikają z jej niespecyficznych objawów.

Chorzy na raka jelita grubego apelują do Ministra Zdrowia

Rak jelita grubego z przerzutami nie jest w Polsce leczony właściwie. Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych wraz z organizacjami działającymi na rzecz chorych na raka jelita grubego, EuropaColon Polska oraz Polskim Towarzystwem Stomijnym POL-ilko, zaapelowała do Ministra Zdrowia o dostęp do aktywnego leczenia w 3. i 4. linii dla chorych na raka jelita grubego.

Zamiana leków biologicznych na biopodobne w leczeniu onkologicznym

Leki biologiczne zrewolucjonizowały leczenie onkologiczne i spowodowały, że pewne grupy chorych uzyskały szansę na długoletnie przeżycie przy niewielkim ryzyku wystąpienia działań niepożądanych. Po wygaśnięciu okresu ochrony patentowej pojawiają się leki biopodobne, które odtwarzają leki oryginalne, nie są jednak preparatami identycznymi. Na temat zamiennictwa leków biologicznych na biopodobne, ich bezpieczeństwa i skuteczności rozmawiali eksperci obecni na panelu "Terapie biologiczne – bezpieczeństwo i skuteczność dla pacjenta", który odbył się w ramach VII Forum Pacjentów Onkologicznych organizowanego przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych.

Kwiecień miesiącem wiedzy na temat autyzmu

„Przyjaźnie dla autyzmu” pod takim hasłem Fundacja SYNAPSIS zachęca do włączenia się do globalnej akcji „Na niebiesko dla autyzmu” oraz wyrażenia solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Autyzm jest najczęściej występującym całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często można je zaobserwować już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze pojawiają się przed ukończeniem przez dziecko 3. r.ż. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza. Warto pamiętać, że zaburzenia autystyczne mają zróżnicowany charakter i nie tworzą jednolitego obrazu. W związku z tym aktualnie używa się określenia "spektrum zaburzeń autyzmu "(ASD), które obejmuje zarówno autyzm, jak i zespół Aspergera oraz całościowe zaburzenia rozwojowe.

Pozytywny wpływ leczenia i rehabilitacji na funkcje poznawcze u pacjentów z SM

Część chorych na SM obserwuje u siebie objawy świadczące o zaburzeniach funkcji poznawczych. Główne problemy dotyczą ogólnego spowolnienia wykonywania różnych czynności, zapamiętywania informacji czy skupienia uwagi. „Dziś mówimy o holistycznym, spersonalizowanym podejściu do  SM. Dzięki dostępowi do coraz większego wachlarza leków, świadomości, iż niezwłoczne włączenie pacjenta w skuteczną terapię jest priorytetem, możemy zająć się kolejnym tematem, o którym na świecie mówi się od dawna, a mianowicie o utrzymaniu pełnych funkcji intelektualnych oraz o rehabilitacji kognitywnej”- mówi Malina Wieczorek, prezes Fundacji SM-WALCZ O SIEBIE.

Dopuszczenie do obrotu leku onkologicznego ABP 980

Amgen i Allergan plc.  poinformowały, że Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał pozytywną opinię dotyczącą pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego ABP 980, onkologicznego leku biopodobnego dla produktu Herceptin® (trastuzumab). ABP 980 został zarekomendowany do rejestracji w leczeniu tych samych trzech typów nowotworów, w których stosowany jest lek Herceptin w Unii Europejskiej (UE), czyli przerzutowego raka piersi HER2-dodatniego, wczesnego raka piersi HER2-dodatniego i przerzutowego gruczolakoraka HER2-dodatniego żołądka lub połączenia żołądkowo-przełykowego.

Lekarz i farmaceuta… A co Ty wiesz o ich współpracy?

Burzymy mity!

Lekarze oraz farmaceuci mają wiedzę i kompetencje, które wykorzystują, by służyć społeczeństwu. Jednak bardzo często ich współpraca bywa zachwiana, ponieważ brakuje efektywnej komunikacji. Naprzeciw temu problemowi wyszła firma Gedeon Richter, która już po raz czwarty realizuje program z cyklu „Recepta na sukces w farmacji”. Tegoroczna edycja poświęcona jest właśnie współpracy lekarza i farmaceuty. Jej celem jest zachęcenie studentów do wymienienia się swoimi doświadczeniami oraz potencjalnymi rozwiązaniami, które pomogłyby budować profesjonalną relację na linii lekarz-farmaceuta i burzyć stereotypy na temat obu profesji.

Producenci informują
więcej »
reklama
Gabinet Prywatny
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Uwaga, ta strona używa COOKIES
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
×