Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja
reklama

Opakowania leków mogą zmniejszyć ryzyko pomyłki

Według badania PolSenior, ponad połowa starszych Polaków (55%) zażywa codziennie co najmniej 5 leków, a co 10. osoba – 10 i więcej leków. Tymczasem według światowych statystyk na 250 recept przypadają aż 4 błędy apteczne. W raporcie Grupy Polpharma pt. „Rola opakowań leków Rx w aptece” farmaceuci zwracają uwagę na możliwość pomyłki również ze strony samego pacjenta. Obecnie do aptek wprowadzane są nowe opakowania leków na receptę Grupy Polpharma, stworzone na podstawie badań z pacjentami i farmaceutami, które mogą pomóc zadbać o bezpieczeństwo pacjenta i zminimalizować ryzyko pomyłki farmaceutycznej.

Nowy numer czasopisma "Gabinet Prywatny"

Spis treści:

Farmakoterapia

Właściwości farmakologiczne kwasu walproinowego i jego zastosowanie w leczeniu padaczki – Patrycja Jesionkowska, Łukasz Rezler, dr n. farm. Monika Zielińska-Pisklak, dr n. farm. Łukasz Szeleszczuk, dr hab. n. farm. Dariusz Pisklak, dr hab. n. farm. Marcin Sobczak

Insulinooporność – od patogenezy do rozpoznania i leczenia – dr n. med. Sławomir Badurek

Endokrynologia

Choroba Hashimoto a współistnienie innych chorób, w tym dermatoz – mgr inż. Joanna Tomczewska

Diagnostyka Diagnostyka obrazowa zapalenia zatok w praktyce lekarza rodzinnego – lek. Anna Saran, lek. Monika Kulig-Kulesza, lek. Dawid Adamczyk, lek. Piotr Kulesza, dr n. med. Jolanta Myga-Porosiło, dr n. med. Tomasz Łosień, dr hab. n. med. Michał Dobrakowski, dr hab. n. med. Ewa Kluczewska, prof. nadzw. SUM

Rehabilitacja

Wskazania do odbycia rehabilitacji w prewencji rentowej prowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – lek. Marek Tradecki, dr n. med. Jolanta Ziółkowska

Profilaktyka

Potępiać czy polecać? Jak w stosunku do e-papierosów powinien zachowywać się lekarz?

stud. Joanna Byrka, dr n. med. Paweł Lewek, prof. dr hab. n. med. Przemysław Kardas

Nowe analizy post-hoc badań nad kariprazyną w schizofrenii

Podczas 27. kongresu psychiatrycznego Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (EPA) w Warszawie (6-9 kwietnia 2019 r.) przedsta­wiono nowe analizy post-hoc badań nad kariprazyną w schizofrenii. Na wykładach podkreślano, że inne atypowe leki przeciwpsychotyczne zawierające antagonistę (również częściowego) receptorów dopaminergicznych D2 nie wykazują się poprawą funkcji poznawczych, a także nie są w stanie wykazać się selektywnością wobec receptorów D3 (in vivo) – w przeciwieństwie do kariprazyny. 

reklama

Hemofilia 2019 – szanse i wyzwania

Pod koniec 2018 r. minister Łukasz Szumowski podpisał kolejną edycję Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne. Pacjenci i lekarze liczą, że powstaną ośrodki kompleksowej opieki medycznej i zaczną być realizowane dostawy domowe czynnika krzepnięcia dla najbardziej potrzebujących. Sytuacja chorych na hemofilię z roku na rok poprawia się, nadal jednak jest wiele do zrobienia.

Światowy Dzień Choroby Pompego

15 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Choroby Pompego. To okazja, by mówić o tym bardzo rzadkim schorzeniu, które mimo że może być skutecznie leczone, często diagnozowane jest po 8-9 latach od wystąpienia pierwszych symptomów. Choroba prowadzi do znacznego upośledzenia pracy mięśni, ogromnych trudności w codziennym funkcjonowaniu, postępujących problemów oddechowych i trudności z przyjmowaniem pokarmów. Z myślą o pacjentach z chorobą Pompego, jak i innych osób dotkniętych chorobami rzadkimi, w kwietniu br. ruszają dwie STACJE ETZ – komfortowo urządzone miejsca, w których pacjenci będą mogli otrzymać leczenie enzymatyczną terapią zastępczą (ETZ).

Spadek produktywności po zawale serca i udarze

Wyniki badania

Firma Amgen ogłosiła wyniki badania przeprowadzonego w kilku krajach europejskich, które pokazuje negatywny wpływ ostrego zespołu wieńcowego (zawału mięśnia sercowego i niestabilnej dusznicy bolesnej) oraz udaru na wydajność pacjenta i jego opiekuna w pracy oraz związane z tym koszty pośrednie. Badanie opublikowane w European Journal of Preventive Cardiology (czasopiśmie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego) pokazuje, że ​​osoby, które przebyły zawał (OZW) lub udar mózgu, w pierwszym roku od diagnozy opuściły ok. 25% wymiaru czasu pracy. Z kolei bliskie osoby opiekujące się nimi straciły 5% swojego rocznego wymiaru czasu pracy, pomagając pacjentom w zadaniach, których oni sami nie mogli już wykonywać.

Najwyższa śmiertelność od 5 lat z powodu grypy

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy

W tym sezonie z powodu grypy i jej powikłań zmarły w Polsce 143 osoby – to najwięcej zgonów od 5 lat. Co ciekawe, jednocześnie spadła liczba zachorowań na grypę. Wyższa śmiertelność wynika przede wszystkim z faktu, że za większość przypadków zachorowań odpowiada wirus A/H1N1, który niesie za sobą ryzyko bardzo groźnych powikłań, szczególnie niebezpiecznych dla seniorów. W niektórych sezonach epidemicznych aż 80% wszystkich zgonów stanowią osoby po 60. r.ż. Zdaniem ekspertów obecnych na tegorocznym Flu Meeting 2019 rosnącą śmiertelność wywołaną wirusem grypy może zahamować m.in. wprowadzenie bezpłatnych szczepień dla osób powyżej 75. r.ż.

Kampania Wyprzedzamy nowotwór!

Poprawa wczesnej diagnostyki choroby nowotworowej u dzieci to podstawowy cel kampanii społecznej Wyprzedzamy nowotwór! Jej organizatorem jest Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi rodziców i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na fakt, że dzieci również mogą chorować na nowotwór. Kampania jest połączeniem edukacji zdrowotnej ze sportem motorowym – aby uatrakcyjnić przekaz, Fundacja postawiła na dość oryginalne połączenie tematyki onkologii dziecięcej i sportów motorowych.

LUX MED zwycięzcą „Złotej Listy Polskiego Zdrowia”

LUX MED zajął pierwsze miejsce na „Złotej Liście Polskiego Zdrowia”. Gala wręczenia nagród odbyła się 8 kwietnia podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie. Nagroda „Złota Lista Polskiego Zdrowia” oraz Europejski Kongres Samorządów organizowane są przez Fundację Instytutu Studiów Wschodnich. Zestawienie zostało przygotowane przez firmę Acropolis oraz Ibris. Analizie poddano blisko 150 marek.

2,6 mln Polaków z prywatną polisą zdrowotną

2,6 mln Polaków korzystało na koniec 2018 r. z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego – wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. To aż o 23% więcej niż rok wcześniej. Liczba ta po raz pierwszy w historii przekroczyła 2,5 mln, a zainteresowanie wciąż rośnie. Na prywatne ubezpieczenia zdrowotne wydano w 2018 r. 821,1 mln zł. W poprzednim roku było to 678,9 mln zł.

reklama
reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
Gabinet Prywatny

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK