Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja
reklama

Nowi wojewódzcy konsultanci medyczni

Siedmiu specjalistów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zostało powołanych na pięcioletnią kadencję pełnienia funkcji wojewódzkich konsultantów medycznych. Akty nominacyjne otrzymali:

  • dr Elżbieta Kozak-Szkopek, adiunkt w Klinice Geriatrii WUM, do pełnienia funkcji konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie geriatrii;
  • prof. dr hab. Mariusz Frączek, kierownik II Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Onkologicznej WUM, do pełnienia funkcji konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chirurgii ogólnej;
  • dr Jadwiga Małdyk, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Patomorfologii UCK WUM, do pełnienia funkcji konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie patomorfologii;
  • dr hab. Grzegorz Panek, adiunkt w I Klinice Położnictwa i Ginekologii WUM, do pełnienia funkcji konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie ginekologii onkologicznej;
  • prof. dr hab. Michał Matysiak, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii UCK WUM, do pełnienia funkcji konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej;
  • prof. dr hab. Sławomir Nazarewski, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej UCK WUM, do pełnienia funkcji konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie transplantologii klinicznej;
  • prof. dr hab. Magdalena Joanna Durlik, kierownik Kliniki Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych IT WUM, do pełnienia funkcji konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie nefrologii.

Redakcja „Gabinetu Prywatnego” serdecznie gratuluje wszystkim mianowanym konsultantom.

Lekarzu! Zbadaj pacjentowi brzuch!

Mielofibroza – rzadki nowotwór krwi. Od powiększenia śledziony do prawidłowej diagnozy

Zmęczenie, utrata masy ciała, nocne poty, gorączka to objawy, które odczuwają pacjenci chorzy na mielofibrozę – wyjątkowo niebezpieczny nowotwór układu krwiotwórczego. Jednak symptomy te równie dobrze mogą wskazywać na grypę czy reumatyzm. Jest jednak jeden niezwykle istotny objaw mielofibrozy – powiększona śledziona. Zazwyczaj to lekarz rodzinny jako pierwszy ma kontakt z pacjentem, również z tym, który może cierpieć na  mielofibrozę. Oprócz szczegółowego wywiadu powinien więc przeprowadzić badanie palpacyjne brzucha, które pozwala stwierdzić powiększenie śledziony i w połączeniu z wynikami  badania morfologii krwi obwodowej postawić właściwą diagnozę. To ważny, lecz często pomijany element diagnostyki. O tym problemie rozmawiali eksperci podczas Kongresu Medycyny Rodzinnej.

Leki onkologiczne firmy Amgen

Konferencja ASCO

Firma Amgen przedstawiła podczas 55. dorocznej Konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ang. American Society of Clinical Oncology, ASCO), która odbyła się w Chicago w dniach 31 maja–4 czerwca 2019 r., portfolio leków onkologicznych. Zaprezentowanych zostało siedem produktów badanych w  terapii nowotworów układu krwiotwórczego oraz guzów litych.

reklama

Elektrofizjolog – specjalista od impulsów serca

Ze względu na rosnącą zapadalność polskiego społeczeństwa na różnego rodzaju arytmie, w tym potencjalnie groźne, takie jak migotanie przedsionków, które jest odpowiedzialne za znaczny odsetek udarów niedokrwiennych mózgu, czy częstoskurcze komorowe u chorych z niewydolnością serca, które zwiększają ryzyku zgonu sercowego, elektrofizjologia staje się jedną z najważniejszych dziedzin kardiologii. Z roku na rok dysponujemy coraz skuteczniejszym i szerszym arsenałem do leczenia arytmii i ich skutków. Elektrofizjologia ma ogromny potencjał – zarówno naukowy, jak i praktyczny.

Leczenie żywieniowe w onkologii

Apel ekspertów i pacjentów

Podczas debaty „Dostęp do żywienia medycznego prawem pacjenta z chorobą nowotworową”, która odbyła się w Warszawie 3 czerwca 2019 r. z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego, pacjenci dyskutowali z wybitnymi ekspertami na temat leczenia żywieniowego, które powinno być integralną częścią terapii onkologicznej oraz holistycznej opieki nad chorym. Zapobieganie niedożywieniu zwiększa szansę na poprawę stanu zdrowia pacjentów, skraca czas ich pobytu w szpitalu i prowadzi do obniżenia kosztów leczenia.

Dwa razy „tak” dla leczenia adjuwantowego czerniaka

27 maja Rada Przejrzystości działająca przy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji uznała za zasadne finansowanie ze środków publicznych leku niwolumab w ramach programu lekowego „Leczenie uzupełniające czerniaka skóry lub błon śluzowych niwolumabem (ICD-10 C 43)”. W ślad za opinią Rady Przejrzystości pojawiła się pozytywna rekomendacja Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. To oznacza, że tylko krok dzieli polskich pacjentów od dostępu do leczenia adjuwantowego czerniaka.

Moczenie nocne u dzieci

Wyniki przeprowadzonego niedawno badania ankietowego, przeprowadzonego wśród lekarzy i pacjentów z regionu Chorwacji, Słowenii, Włoch, Rumunii, Rosji, Serbii i Słowacji, wskazują na obecność błędnych przekonań dotyczących moczenia nocnego u dzieci. To schorzenie w niedostatecznym stopniu rozpoznawane i nierozumiane przez społeczeństwo oraz pracowników służby zdrowia. Częstym błędem jest postrzeganie moczenia nocnego jako problemu o podłożu psychologicznym, a nie wywołanego przez czynniki patofizjologiczne. Co więcej, badanie wykazało, że nie tylko rodzice, ale i pracownicy służby zdrowia podzielają te błędne przekonanie, a leczenie odbiega od wytycznych.

Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego

30 maja obchodzony jest Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. Jego celem jest zwiększenie świadamości społeczeństwa na temat przebiegu choroby, która wpływa na codzienne życie ponad 2 mln ludzi, a także wsparcie chorych i ich bliskich w walce z SM. Hasłem tegorocznego Dnia Stwardnienia Rozsianego jest Widzialność. Kampania „Moje Niewidzialne SM” nawiązuje do niewidocznych objawów SM, takich jak ból, depresja, zmęczenie, zaburzenia poznawcze, które wpływają na pogorszenie jakości życia chorego. Dzień Stwardnienia Rozsianego obchodzony jest w 68 krajach na świecie. W naszym kraju oficjalne obchody organizuje Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego. Wydarzenie zostało objęte patronatem Rzecznika Praw Pacjenta, Rzecznika Praw Obywatela, JM Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Określony czas terapii w przewlekłej białaczce limfocytowej

Rok 2018 przyniósł wiele dobrego pacjentom z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL). Część polskich pacjentów, a dokładnie chorzy z nawrotową, oporną PBL, u których występuję delecja 17p lub mutacja TP53 zyskali dostęp do leku ratującego życie. W tym samym czasie ogłoszono również wyniki badania, z których wynika, że u pacjentów leczonych wenetoklaksem w połączeniu z rytuksymabem możliwe jest zakończenie leczenia po 2 latach bez postępu choroby. Czy jesteśmy świadkami przełomu w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej? Czy chorzy na PBL po zastosowaniu leczenia wolnego od chemioterapii będą mogli odstawić leczenie, co pozwoli organizmowi na regenerację, a osobom z PBL w znaczący sposób podniesie komfort życia?

Leczenie raka prostaty a otyłość

Rozmowa z doktorem Albertem Gugałą, urologiem

Leczenie raka prostaty w zaawansowanym stadium opiera się na zabiegu operacyjnym. Dla urologów pacjenci z dużą masą ciała są najtrudniejszymi pacjentami. Dlaczego tak się dzieje? Czy mężczyźni z otyłością mogą osiągnąć takie same efekty leczenia, jak pacjenci z właściwą masą ciała? Na te pytania odpowiada dr Albert Gugała, specjalista urolog z warszawskiego Szpitala Mazovia. 

reklama
reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
Gabinet Prywatny

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
"OK", kozystajac z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach zapewnienia funkcjonalności i poprawności działania serwisów i usług. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie danych osobowych oraz numeru PWZ.
OK