Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja
reklama

Czy Polacy chętnie wykonują badania profilaktyczne?

Co czwarty Polak nie wie, czy dla osób w jego wieku są zalecane jakieś badania profilaktyczne. Największą świadomość związaną z tego rodzaju badaniami mają osoby powyżej 50. r.ż. Najczęściej wskazywane jako konieczne do wykonania jest badanie piersi. Co dziesiąty Polak nie planuje badań profilaktycznych. Najwyższy odsetek osób, które nie planują wykonywać badań profilaktycznych, jest wśród 40-latków (12%). Dla porównania, wśród 20-latków tylko 4% badanych nie chce wykonywać badań profilaktycznych. Tak wynika z sondażu ARC Rynek i Opinia.

Punkty za opublikowanie monografii naukowej w wydawnictwie Medyk

Zgodnie z komunikatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 17 grudnia 2019 r. za opublikowanie monografii naukowej w wydawnictwie Medyk autorzy otrzymują 80 punktów. Zapraszamy do współpracy z naszą oficyną wydawniczą https://medyk.com.pl

"Za kółkiem z ICD"

Bezpieczny kierowca z kardiowerterem-defibrylatorem

Trudno dzisiaj nie korzystać z podstawowych zdobyczy cywilizacji. Wszczepione urządzenie ma nam pomagać w życiu, chronić je, w krytycznym momencie ocalić, a nie być przysłowiową „kulą u nogi”, która w znaczącym stopniu je komplikuje. Przed podjęciem decyzji o implantacji urządzenia pacjenci często jasno mówią, że jednym z najważniejszych kryteriów jest dla nich to, czy po zabiegu będą mogli jeździć samochodem. Czy prowadzenie samochodu z implantowanym kardiowerterem-defibrylatorem (ICD) jest bezpieczne? Czy trzeba zapinać pasy? Co mówią przepisy? Na pytania kierowców z ICD odpowiada dr hab. n. med. Michał Mazurek, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

reklama

E-recepta - nowa usługa w ramach Telefonicznej Informacji Pacjenta (TIP)

Uruchomiono nową usługę w ramach Telefonicznej Informacji Pacjenta (TIP) oraz w oddziałach wojewódzkich NFZ. Personel medyczny (lekarze, farmaceuci), który wystawia i realizuje recepty elektroniczne, może liczyć na wsparcie techniczne ze strony konsultantów infolinii i stacjonarnie przez pracowników NFZ w oddziałach wojewódzkich. Udzielają oni fachowej pomocy w zakresie e-recepty, a także przepisów, które regulują ordynację lekarską oraz sprawozdawczość apteczną.

Numer infolinii TIP to: 800 190 590. Połączenie jest bezpłatne.

90% Polaków chce korzystać z e-wizyt i zdalnych porad lekarskich

Ze zdalnej pomocy medycznej chce korzystać prawie 90%Polaków. Uważają bowiem, że telemedycyna ułatwi dostęp do lekarza i do specjalisty, skróci czas oczekiwania na poradę i pomoc medyczną. 50,8% ankietowanych korzystało już z jakiejś formy zdalnej pomocy medycznej. Co trzeci Polak umawiał się na wizytę telefonicznie. Do skorzystania z e-wizyty zostali zachęceni przez rodzinę i znajomych lub przez swojego lekarza. Motywująco działają także wpisy na stronie internetowej placówki medycznej. Powodem, z którego co drugi uczestnik badania nie skorzystał z e-wizyty, był fakt, że placówka medyczna po prostu nie udostępnia takiej możliwości lub brak wiedzy, jak skorzystać z usług telemedycznych. Co czwarty pacjent preferuje kontakt osobisty i nie ufa telemedycynie.

Wzrost liczby zachorowań na odrę w Polsce

Rok 2019 zakończy się bez wątpienia w Polsce rekordową liczbą zachorowań na odrę. Do końca listopada, jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, odnotowano 1488 przypadków tej choroby. Dla porównania w2018 r. w tym samym czasie było ich 234. Jest to zjawisko obserwowane w całej Europie. W ciągu ostatniego roku media donosiły o kolejnych ogniskach epidemicznych na południu Europy i Ukrainie, gdzie na odrę do września 2019 r. zmarło 19 osób. Za wzrost zachorowań w Europie, gdzie szczepienia są dostępne i niekiedy, jak w przypadku Polski, darmowe, odpowiada spadająca liczba zaszczepionych. Jeden chory może zarazić nawet 18 osób.

W trosce o pacjenta – akcja informacyjna

Zachorowalność na czerniaka notuje w Polsce największą populacyjną dynamikę wzrostu. Z trzech podstawowych nowotworów skóry czerniak jest najbardziej złośliwy i odporny na leczenie. Z uwagi na jego dynamiczny rozwój i częstość występowania przerzutów terapia jest niezwykle skomplikowana i wymaga leczenia przez wielodyscyplinarny zespół specjalistów. Skuteczność leczenia choroby jest ściśle związana z odpowiednio wczesną diagnozą i optymalnym leczeniem.Rusza akcja informacyjna „W trosce o pacjenta”, w ramach której powstał informator dla pacjenta dotyczący postępowania przy podejrzeniu i rozpoznaniu czerniaka skóry. Informator został stworzony przez Akademię Czerniaka we współpracy z firmą Novartis.

Nagroda Prezesów PTK dla prof. Miłosza Jaguszewskiego

W Warszawie wręczono prestiżową nagrodę Prezesów PolskiegoTowarzystwa Kardiologicznego. Laureatem został dr hab. n. med. Miłosz Jaguszewski, profesor nadzwyczajny z Katedry i Kliniki Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Kapituła, której przewodniczyła prof. dr hab. Janina Stępińska, doceniła cykl prac pt. „Nowoczesne techniki diagnostyczne oraz optymalizacja interwencyjnych strategii terapeutycznych pacjentów kierowanych do pracowni hemodynamicznej”. Nagrodzone  prace wzbogacają wiedzę na temat możliwości diagnostycznych pacjentów z rozpoznaniem ostrego zespołu wieńcowego, kontroli interwencyjnej terapii opornego nadciśnienia tętniczego oraz optymalizacji interwencji za pomocą najnowszych technologii. Nagrodę Prezesów PTK przyznano po raz dziewiętnasty, a jej wręczenie odbyło się 12 grudnia podczas gali w Filharmonii Narodowej.

Psychoonkolog – zawód medyczny

Psychoonklog przygotowuje pacjenta do terapii, wspiera bliskich, edukuje i odciąża emocjonalnie personel oddziałów, dzięki czemu wspiera system ochrony zdrowia. Jak zostać psychoonkologiem? Dlaczego Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne postuluje, by był to zawód medyczny? Na te pytania odpowiada Adrianna Sobol, psychoonkolog i członek zarządu Fundacji OnkoCafe-Razem Lepiej.

reklama

Immunoterapia w raku nerki

Pozytywna opinia Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji

Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, w ślad za opinią Rady Przejrzystości, uznał za zasadne finansowanie  ze środków publicznych leku niwolumab w skojarzeniu z ipilimumabem w ramach programu lekowego "Leczenie raka nerki (ICD-10 C64)”. To oznacza, że tylko krok dzieli polskich pacjentów od refundacji leczenia raka nerki w pierwszej linii za pomocą skojarzonej immunoterapii. Rak nerkowokomórkowy (RCC) jest najczęstszym typem raka nerki u dorosłych. Rocznie w Polsce atakuje ok. 5000 osób, a ok. 2500 umiera.

reklama
Gabinet Prywatny - czasopismo

ISSN: 1230-4719

IC: 72.43 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Ta strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. polityka prywatności. OK