Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja
reklama

Szybkie rozpoczęcie terapii IPF lekami antyfibrotycznymi spowalnia postęp choroby

Wyniki badania klinicznego INMARK® z udziałem chorych na idiopatyczne włóknienie płuc (ang. idiopathic pulmonary fibrosis, IPF). opublikowano w lipcu tego roku w czasopiśmie "The Lancet Respiratory Medicine". Pierwszy etap tego badania był randomizowaną, podwójnie zaślepioną próbą, porównującą leczenie nintedanibem z placebo (12 tygodni), natomiast drugi etap badania (trwający 40 tygodni) prowadzony był metodą otwartą. INMARK® to pierwsze badanie kliniczne dotyczące prognostycznej wartości biomarkerów u chorych na IPF, leczonych lekiem antyfibrotycznym (nintedanibem).

Apel organizacji pacjentów w sprawie nowych terapii cukrzycy typu 2

Obecnie uważa się, że w cukrzycy typu 2 kluczowa jest nie tylko profilaktyka tej choroby i leczenie skoncentrowane na unormowaniu poziomu cukru, ale przede wszystkim zapobieganie powikłaniom, szczególnie tym o charakterze sercowo-naczyniowym, stanowiących 80% powikłań cukrzycy. Takie zalecenie znalazło się m.in w raporcie (lipiec 2019) „Zapobieganie i leczenie powikłań sercowo-naczyniowych w cukrzycy typu 2 – perspektywa polskiego pacjenta”, opublikowanym przez koalicję organizacji pacjenckich „Serce dla Cukrzycy”. Medycyna od dawna zna odpowiedź na ten problem – już od wielu lat na rynku są dostępne leki przeciwcukrzycowe (inkretyny, flozyny), które zapobiegają i leczą powikłania układu sercowo-naczyniowego w przebiegu cukrzycy typu 2.

Nowoczesne rejestratory pomogą skutecznie wykryć arytmię

Kiedy pacjent skarży się na objawy związane z zaburzeniami rytmu serca, które występują rzadko i trwają krótko, ich wychwycenie w zapisie badania elektrokardiograficznego (EKG) lub nawet w 24-godzinnym zapisie badania EKG  metodą Holtera jest trudne, a czasem wręcz niemożliwe. W takich przypadkach pomocne okazują się nowoczesne rejestratory arytmii - urządzenia miniaturowej wielkości, przypominające maleńkie, cienkie płytki, które wszczepia się pod skórę w takim miejscu, że odbierają one sygnał EKG. Urządzenia analizują odebrane sygnały i jeśli pojawi się coś, co wzbudza podejrzenie, że dany sygnał może być arytmią, zapisują w pamięci odpowiednie fragmenty EKG.

reklama

Fakty i mity o konopiach medycznych

Ustawa legalizująca w Polsce marihuanę do celów medycznych weszła w życie w listopadzie 2017 r. Konopie medyczne od stycznia tego roku dostępne są na polskim rynku. Pacjenci mogą kupić je w aptekach, wyłącznie na receptę. Spectrum Therapeutics, jedyny jak dotąd podmiot, który zarejestrował i dystrybuuje konopie medyczne w kraju, zauważa dużą potrzebę pogłębienia wiedzy Polaków na ich temat, zarówno jeśli chodzi o szeroko rozumianą administrację publiczną, środowiska medyczne, jak i samych pacjentów. Przedstawiciele spółki szacują, że w kraju znajduje się ok. 300 000 osób potrzebujących terapii konopiami medycznymi.

Przedłużenie terminu składania wniosku o dofinansowanie oprogramowania gabinetu

Do 10 września Narodowy Fundusz Zdrowia przedłużył lekarzom termin składania wniosków o dofinansowanie zakupu oprogramowania gabinetów i ich rozliczenie. Powód – złożono wnioski na zaledwie 200 tys. zł, a do wydania w tym roku jest 21 mln. Zgodnie z zarządzeniem Prezesa NFZ Nr 108/2019/DEF uprawniony świadczeniodawca w celu uzyskania dofinansowania zakupu oprogramowania, składa w terminie do dnia 10 września 2019 r. do dyrektora właściwego oddziału funduszu wniosek o udzielenie dofinansowania. Udzielane jest ono do wyczerpania środków przyznanych oddziałowi funduszu, nie później niż do 30 września 2019 r.

Miłość z ICD

najważniejsze pytania o kardiowerter-defibrylator i seks

Implantacja stymulatora serca lub kardiowertera-defibrylatora to dla wielu pacjentów stres i nowa sytuacja, z którą uczą się żyć na nowo. Wiele wątpliwości dotyczy codziennej aktywności, w tym życia płciowego. Czy seks może być groźny dla pacjenta ze wszczepionym urządzeniem wspomagającym pracę serca? Jakie jest ryzyko, że porywy namiętności spowodują wyładowanie kardiowertera-defibrylatora? Kiedy po zabiegu można na nowo podjąć współżycie? Na pytania odpowiada dr hab. n. med. Maciej Kempa, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Program lekowy z immunoterapią dla pacjentów z nowotworami głowy i szyi

Główny postulat posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii na temat „Nowotwory głowy i szyi – nadzieje i wyzwania” odbyło się 18 lipca. W spotkaniu wzięli udział wybitni specjaliści w dziedzinie leczenia nowotworów głowy i szyi, którzy dyskutowali o najważniejszych problemach pacjentów oraz wyzwaniach, przed jakimi stoi polska ochrona zdrowia w kontekście leczenia tych chorych. 70% przypadków w chwili rozpoznania to nowotwory o znacznym zaawansowaniu. Chorzy ci wymagają agresywnego leczenia skutkującego gorszą jakością życia i niższą przeżywalnością – powiedział prof. Andrzej Kawecki. Tymczasem chorych tych można już leczyć immunoterapią, która wciąż nie jest refundowana w Polsce, a więc de facto niedostępna dla pacjentów.

Odpowiedzialność prawna lekarzy

RECEPTA na sukces w medycynie

Lekarze to grupa zawodowa podejmująca każdego dnia setki ważnych dla zdrowia i życia pacjentów decyzji. Spoczywa na nich pełna odpowiedzialność, wiążąca się z ryzykiem poniesienia konsekwencji prawnych za wdrożone działania. Jednak zgodnie z przepisami – medycy też mają swoje prawa. Składane przez lekarzy, jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania zawodu, Przyrzeczenie Lekarskie zobowiązuje nie tylko do zachowania tajemnicy lekarskiej, ale również m.in. do sumiennego spełniania obowiązku służenia zdrowiu i życiu ludzkiemu.

Szybka diagnostyka raka płuc do szansa dla pacjentów

Rola lekarza rodzinnego – komentarz prof. Dariusza M. Kowalskiego

Lekarze rodzinni odgrywają bardzo istotną rolę w procesie diagnozy i skutecznego leczenia wielu poważnych chorób. Od ich staranności i uważności zależy to, na jakim etapie zaawansowania zostanie wykryta choroba, a więc często także i to, czy pacjent ma szanse na wyleczenie. Jeśli chodzi o raka płuca, to myślę, że przede wszystkim ważne jest, żeby trochę odmitologizować tę chorobę. Przez bardzo wiele lat była ona uważana za chorobę zawsze śmiertelną i to prawie niezależnie od stadium jej zaawansowania w momencie diagnozy. Wiedzieliśmy tylko, że szansa wyleczenia jest, jeśli był niski stopień zaawansowania i zastosowaliśmy leczenie chirurgiczne. A poza tym to praktycznie nic więcej. Teraz jednak mamy XXI w. i to się bardzo zmieniło. 

Projekt nowelizacji ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w ochronie zdrowia

Komentarz Business Centre Club

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Efektem proponowanych zmian może być zwiększenie liczby specjalistów, a co za tym idzie większa dostępność do profesjonalistów w poszczególnych dziedzinach ochrony zdrowia. Ponżej przedstawimy komentarz Business Centre Club.

reklama
Gabinet Prywatny

ISSN: 1230-4719

IC: 67.48 pkt

MNiSW: 5 pkt

reklama
reklama
Producenci informują
więcej »

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK