Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja
reklama

Platforma ZnanyLekarz oraz Medfile® rozpoczynają współpracę

ZnanyLekarz, cyfrowa platforma łącząca pacjentów i lekarzy oraz Medfile® – pionier w dostarczaniu elektronicznej dokumentacji medycznej rozpoczynają współpracę, która pozwoli na automatyzację procesów i skróci czas potrzebny na rejestrację wizyty lekarskiej oraz wypełnianie wybranych elementów dokumentacji medycznej. Ciągle zmieniająca się pod wpływem cyfrowej transformacji rzeczywistość w ochronie zdrowia wymusza na szpitalach, placówkach medycznych czy pojedynczych gabinetach nowe sposoby zarządzania i implementowania innowacyjnych rozwiązań. Dziś oprócz dobrej kadry medycznej liczy się czas wykonywania usług i nieograniczony dostęp do specjalistów.

Stanowisko Zarządu Głównego i Sekcji Wenerologicznej PTD

w sprawie projektu ustawy wprowadzającej zakaz edukacji seksualnej osób, które nie ukończyły 18

Nadrzędnym celem edukacji seksualnej skierowanej do młodych osób jest przekazanie wiedzy, umiejętności oraz postaw, które pozwolą im określić ich własną seksualność i czerpać z niej zarówno zadowolenie w aspekcie fizycznym jak i emocjonalnym. Edukacja seksualna podejmuje problematykę wszystkich aspektów seksualności człowieka w tym przede wszystkim obraz własnego ciała, orientację seksualną, podejmowanie świadomych decyzji dotyczących aktywności seksualnych, komunikacji w relacjach z partnerem, metody kontroli urodzeń, a z punktu widzenia dermatologa i wenerologa także wiedzę o zakażeniach przenoszonych drogą płciową i metodach ich zapobiegania.

Nowy numer czasopisma "Gabinet Prywatny" 4/2019

Drodzy Czytelnicy „Gabinetu Prywatnego”!

Jesień 2019 to gorący okres przedwyborczych obietnic. Jak co 4 lata mamy okazję posłuchać z ust kandydatów, jak ich rządy mogą pozytywnie odmienić losy naszego kraju. Choć progres, który Polska wykonała w jej postkomunistycznej historii, może budzić podziw, wiele jeszcze pozostaje do zrobienia, abyśmy mogli dumnie stwierdzić, że „dogoniliśmy Europę”. Zdecydowanie na pierwsze miejsce wysuwa się tu kwestia ochrony zdrowia i pokutujący od wielu lat nihilizm reformatorski w tej materii. Jako lekarz rodzinny codziennie zderzam się z realiami zaniedbanego systemu. Kiedy daję pacjentowi skierowanie do endokrynologa, to razem śmiejemy się, że „dostanie się Pan za pół roku, ale proszę się już zapisać, przynajmniej będzie Pan w kolejce”.

reklama

Akromegalia - "choroba gigantów"

Akromegalia, zwana też „chorobą gigantów”, to rzadka, przewlekła choroba, która w Polsce dotyczy ok. 2500 osób. Nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu przez gruczolaka przysadki prowadzi u chorych na akromegalię do charakterystycznych zmian w wyglądzie – znacznego powiększenia twarzoczaszki, rąk i stóp, rozrostu tkanek miękkich i kości. Powoduje powiększenie narządów wewnętrznych, jest przyczyną wielu chorób, w tym układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy czy nowotworów. Nieleczona skraca życie średnio o 10 lat. Właściwą opiekę terapeutyczną mogą zapewnić chorym niewielkie zmiany systemowe.

Donosowe szczepionki przeciw grypie dla dzieci są już dostępne w aptekach

Od 21 października w aptekach dostępna jest donosowa szczepionka przeciw grypie dla dzieci. Innowacyjna formuła podania eliminuje niepotrzebny stres i strach przed ukłuciem igły. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy mają nadzieję, że nowoczesna i bezbolesna formuła podania szczepionki przyczyni się do zwiększonej wyszczepialności wśród dzieci, która w naszym kraju jest na bardzo niskim poziomie – poniżej 1%. Cena szczepionki donosowej to koszt rzędu 80-90 zł.

Nowe dane o stosowaniu Betaferonu® u pacjentek z SM w ciąży i karmiących piersią

Zgodnie z nową charakterystyką produktu leczniczego, Betaferon® można stosować w czasie ciąży i karmienia piersią – o ile jest to klinicznie uzasadnione. Analiza wyników ponad 1000 ciężarnych wykazała, że leczenie interferonem beta nie wywołuje negatywnych następstw, jeśli stosowane jest przed zajściem w ciążę i w trakcie pierwszego trymestru. Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał pozytywną opinię na podstawie wyników analiz dwóch baz danych: europejskiego rejestru ciężarnych chorych na stwardnienie rozsiane leczonych interferonem beta (IFNß) oraz rejestrów populacyjnych z Finlandii i Szwecji.

Leczenie czerniaka niwolumabem w skojarzeniu z ipilimumabem

Wyniki 5-letniej obserwacji

Podczas Europejskiego Kongresu Onkologii Klinicznej Firma Bristol-Myers Squibb ogłosiła pięcioletnie wyniki z badania klinicznego fazy 3 CheckMate -067, które wskazują utrzymującą się poprawę w zakresie przeżycia całkowitego przy zastosowaniu w terapii 1 linii leczenia skojarzonego niwolumabem i ipilimumabem w porównaniu z ipilimumabem w monoterapii u pacjentów z zaawansowanym czerniakiem. Przy minimalnym czasie obserwacji wynoszącym 60 miesięcy (pięć lat), wskaźnik 5-letniego przeżycia całkowitego wyniósł 52% dla leczenia skojarzonego niwolumabem i ipilimumabem, 44% dla niwolumabu w monoterapii oraz 26% dla ipilimumabu w monoterapii.

Nowy Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia

Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski, po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Narodowego Funduszu Zdrowia, powołał  Adama Niedzielskiego na stanowisko Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.  Adam Niedzielski od 12 lipca 2018 r. był zastępcą prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. Operacyjnych, a od 18 lipca 2019 r. pełniącym obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Leczenie hipercholesterolemii rodzinnej

Hipercholesterolemia rodzinna grozi licznymi powikłaniami sercowo-naczyniowymi już w młodym wieku. Nieleczona, późno wykryta, znacznie zwiększa ryzyko udarów i zawałów. Długo nie daje żadnych objawów, a te pierwsze są mało charakterystyczne – na przykład bóle dławicowe w klatce piersiowej, zawroty głowy, bóle ścięgien. Jednak choroba jest trudna do zdiagnozowania, wystarczy bowiem wykonać lipidogram, aby przekonać się, jakie jest stężenie cholesterolu we krwi. Sygnałem ostrzegawczym powinien być znacznie podwyższony poziom cholesterolu całkowitego i LDL-C, co w połączeniu z obciążającym wywiadem rodzinnym pozwala zdiagnozować hipercholesterolemię rodzinną.

reklama

Wpływ ekstraktu z liści i kwiatów koniczyny czerwonej i kompleksu OSTEO (witamina D3, witamina K2 -MK-7 oraz wapń) zawartych w suplemencie diety Climeston® na objawy menopauzy

Menopauza to ostatnie krwawienie miesiączkowe, po którym miesiączka nie występuje w ciągu kolejnych 12 miesięcy, bez żadnych patologicznych przyczyn tego stanu[1]. Zachodzące w tym czasie w organizmie procesy wpływają na zdrowie, samopoczucie oraz jakość życia kobiet. Odczuwają one wiele dolegliwości rzutujących na praktycznie wszystkie aspekty życia. W leczeniu objawów menopauzy główną rolę odgrywa stosowana powszechnie hormonalna terapia zastępcza[2]. Terapii hormonalnej nie można jednak stosować u wszystkich kobiet. Przeciwwskazana jest m.in. w przypadku: występowania nieprawidłowych, niezdiagnozowanych krwawień z macicy, wysokiego ryzyka choroby zakrzepowo-zatorowej, źle kontrolowanego nadciśnienia tętniczego, po przebytym zawale serca lub udarze mózgu, w niestabilnej chorobie wieńcowej, w aktywnej chorobie wątroby, niewydolności wątroby, w estrogenozależnej chorobie nowotworowej (czynnej lub przebytej)[3].Badania dowodzą, że ponad połowa kobiet w średnim wieku korzysta z medycyny komplementarnej i alternatywnej: ziół, suplementów diety, preparatów roślinnych, medytacji, akupunktury itp.

reklama
Gabinet Prywatny

ISSN: 1230-4719

IC: 72.43 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK