Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja
reklama

Potępiać czy polecać? Jak w stosunku do e-papierosów powinien zachowywać się lekarz?

Elektroniczne papierosy (e-papierosy) to urządzenia zasilane bateryjnie, które dostarczają nikotynę, aromaty i inne substancje chemiczne w aerozolu. E-papierosy naśladują palenie, jednak w czasie ich używania nie dochodzi do spalania żadnej substancji, w wyniku czego użytkownik wdycha aerozol zamiast dymu. Popularność elektronicznych papierosów systematycznie rośnie. Dzieje się tak, mimo że budzą one wiele kontrowersji. Nie ma bowiem w pełni jednoznacznych danych potwierdzających korzyści bądź straty wynikające z ich używania. Zwolennicy e-papierosów argumentują, że mogą być one skutecznym narzędziem w walce z paleniem, gdyż dotychczasowe badania wskazują na mniejszą szkodliwość ich stosowania w porównaniu do tradycyjnych papierosów. Z drugiej strony łatwa dostępność i szerokie rozpowszechnienie e-papierosów mogą być powodem, dla których niepalący, a w szczególności młodzież i młodzi dorośli, popadają w nałóg. W Polsce coraz więcej osób używa elektronicznych papierosów, często nie zdając sobie sprawy z zagrożeń, które za sobą niosą. Stwarza to duże wyzwanie dla lekarzy, w tym zwłaszcza dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Muszą mieć świadomość, którym spośród ich pacjentów – zgodnie z metodą „mniejszego zła” – korzystanie z e-papierosów może przynieść korzyści zdrowotne i zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby tytoniozależne. Rzecz jasna, najlepszym rozwiązaniem jest jednak przekonywanie każdego pacjenta do całkowitego rzucenia palenia, a osoby niepalące, by nie rozpoczynały palenia.

Choroba związana z Clostridium difficile – zasady postępowania

Na początku bieżącego stulecia nastąpił zdecydowany wzrost zapadalności i śmiertelności z powodu choroby związanej z Clostridium difficile (CDAD – Clostridium difficile-associated disease). Zachorowania najczęściej dotyczą osób starszych ze znaczną współchorobowością, a ich przebieg jest zwykle ciężki, dlatego w większości przypadków leczenie powinno odbywać się w szpitalu. Nawroty występują u około jednej piątej chorych i mogą być spowodowane przetrwałymi sporami tego samego szczepu lub zakażeniem innym szczepem C. difficile. Nawrót zwykle wymaga innego leczenia niż zastosowane podczas pierwszego epizodu. Wśród metod zapobiegania i ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń powodowanych przez C. difficile kluczowe znaczenie ma higiena rąk.

Rola benzodiazepin w leczeniu zaburzeń psychicznych – w praktyce lekarza rodzinnego

Leki z grupy benzodiazepin należą do jednych z najczęściej przepisywanych substancji. Szczególną rolę zajmują w terapii zaburzeń lękowych i leczeniu bezsenności, w których to charakteryzują się dużą skutecznością. Mogą być też stosowane doraźnie w innych zaburzeniach psychicznych, zwłaszcza na początku leczenia, gdy leki z innych grup nie zaczęły jeszcze działać. W czasie terapii benzodiazepinami warto pamiętać o konieczności ich krótkotrwałego stosowania.
reklama

Diagnostyka radiologiczna chorób zapalnych płuc w praktyce lekarza rodzinnego

Zapalenia płuc stanowią powszechny problem diagnostyczny, szczególnie w gabinecie lekarza rodzinnego. Stan zapalny w pęcherzykach płucnych rozwija się wskutek przedostania się do ich światła patogenów głównie pochodzenia bakteryjnego, co sprawia, że w konsekwencji toczącego się procesu zapalnego dochodzi do wystąpienia kaszlu, gorączki, dreszczy. Zdjęcie radiologiczne klatki piersiowej jest najczęściej wykonywaną procedurą obrazową w diagnostyce chorób płuc. Stanowi obligatoryjne badanie do rozpoczęcia diagnostyki, a także weryfikacji efektów leczenia schorzeń dolnych dróg oddechowych.

Frailty (zespół kruchości) – aktualny stan wiedzy

Zespół kruchości (z ang. frailty syndrome) definiowany jest jako stan spowodowany wyczerpywaniem się rezerw biologicznych w wyniku silnego stresu lub chorób ogólnoustrojowych, prowadzący do utraty sprawności psychofizycznej, w konsekwencji objawiający się patologicznym przyspieszeniem procesów starzenia się organizmu. Na podstawie prowadzonych obserwacji wykazano zwiększającą się liczbę chorych z frailty. Przypuszcza się, że po 80. r.ż. może dotyczyć blisko 50% pacjentów. Z tego względu określone zostały narzędzia badawcze służące do rozpoznawania i oceny zespołu kruchości. Pozwalają one ocenić sprawność fizyczną, psychiczną i społeczną chorego. Do klinicznych kryteriów diagnostycznych należą: spadek masy ciała, wyczerpanie, narastające ogólne osłabienie, spowolnienie chodu, znaczne obniżenie aktywności fizycznej. Wczesne rozpoznanie i wdrożenie profilaktyki oraz odpowiedniego postępowania terapeutycznego pozwala na zapobieganie, opóźnienie wystąpienia bądź niekiedy nawet cofnięcie się objawów zespołu kruchości. W niniejszej pracy przedstawiono aktualną wiedzę dotyczącą rozpoznawania i postępowania terapeutycznego w zespole stanowiącym poważny problem kliniczny w terapii pacjentów w podeszłym wieku.

Nowe oblicze metforminy

Metformina jest lekiem przeciwcukrzycowym o wielu miejscach działania i wielu molekularnych oddziaływaniach. Fizjologicznie metformina działa bezpośrednio lub pośrednio, zmniejszając wątrobową produkcję glukozy, podwyższając spalanie glukozy i kwasów tłuszczowych. Na poziomie molekularnym metformina hamuje mitochondrialny kompleks I łańcucha oddechowego, co może tłumaczyć jej zdolność do aktywowania komórkowego sensora energetycznego, kinazy białkowej zależnej od AMP (AMPK). Aktywacja AMPK podwyższa wrażliwość na insulinę oraz redukuje reakcje anaboliczne, jak lipogenezę i glukoneogenezę. Blokadę przez metforminę mitochondrialnego kompleksu I, zatem redukcję oddychania komórkowego, uważa się za istotną w podwyższeniu wrażliwości na radioterapię dla szeregu nowotworów, jak rak jelita grubego, rak płuc, rak piersi. W badaniach epidemiologicznych wykazano obniżoną śmiertelność pacjentów nowotworowych leczonych metforminą.

Zespół rozrostu flory bakteryjnej jelita cienkiego (SIBO) – przyczyny, diagnostyka, leczenie

W ostatnich latach pojawia się coraz więcej publikacji na temat wpływu mikrobiomu na stan zdrowia człowieka. Obecnie stosowane metody diagnostyczne nie pozwalają na tanie i małoinwazyjne, kompleksowe badanie mikrobiomu jelita cienkiego. Jednym z jego zaburzeń jest zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO), który polega na zwiększeniu ilości bakterii w treści jelita cienkiego powyżej 105 CFU/ml. W diagnostyce SIBO najczęściej wykorzystuje się Wodorowy Test Oddechowy (WTO) z zastosowaniem laktulozy lub glukozy. Leczenie z wyboru stanowi antybiotykoterapia z wykorzystaniem ryfaksyminy lub metronidazolu. W pracy opisano także potencjalny związek SIBO z różnymi chorobami, jak np. otyłość, cukrzyca typu 1 czy zakrzepica żył głębokich.

Choroby przenoszone drogą płciową o etiologii bakteryjnej i zakażenia układu moczowego – aktualne zalecenia terapeutyczne

Choroby przenoszone drogą płciową stanowią poważny problem społeczny, a zakażenia układu moczowego należą do najczęstszych. W ich terapii niezbędne jest stosowanie antybiotyków. W obliczu narastającej oporności bakterii istotny jest wybór leku. Aby leczenie było skuteczne, musi być prowadzone zgodnie z aktualnymi standardami.

Porównanie skuteczności leków z grupy inhibitorów pompy protonowej w praktyce klinicznej

Inhibitory pompy protonowej (PPI) są aktualnie najskuteczniejszą grupą leków wykorzystywanych w leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego powiązanych z obniżonym pH soku żołądkowego. Jest to grupa złożona z preparatów, które charakteryzując się podobnym mechanizmem działania, wykazują jednocześnie różnice we właściwościach farmakologicznych. Duża skuteczność wiąże się również ze znaczną popularnością tych leków. W 2013 r. w USA najczęściej sprzedawanym preparatem PPI był esomeprazol. Wciąż dużą popularnością cieszy się również pierwszy z wprowadzonych PPI – omeprazol, pomimo że w badaniach klinicznych potwierdzono wyższość esomeprazolu – jego S-izomeru. Trudno oprzeć się wrażeniu, że często wyborem konkretnego leku kierują przyzwyczajenia i utarte schematy postępowania, a nie dowody naukowe. W związku z tym nie powinna dziwić duża liczba badań opartych na porównaniach PPI.

Przegląd leków aktualnie stosowanych w terapii otyłości

Pomimo coraz większego skupienia się na otyłości, jako jednego z głównych problemów opieki zdrowotnej, postępy w zakresie leczenia i przeciwdziałania otyłości są nadal niewystarczające, aby zapobiec jej epidemii. Żadna z metod leczenia i profilaktyki otyłości nie została uznana za w pełni skuteczną i bezpieczną. Podstawową metodą leczenia otyłości jest terapia modyfikacją stylu życia, która opiera się na zmianie sposobu żywienia oraz zwiększeniu aktywności fizycznej. W przypadku wskazań do procesu terapeutycznego można dołączyć farmakoterapię lub leczenie chirurgiczne. Publikacja zawiera przegląd preparatów farmakologicznych aktualnie zarejestrowanych do stosowania w leczeniu otyłości i informacje o ich skuteczności, bezpieczeństwie, jak i możliwych skutkach ubocznych występujących w trakcie terapii.
reklama
reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
Gabinet Prywatny

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
"OK", kozystajac z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach zapewnienia funkcjonalności i poprawności działania serwisów i usług. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie danych osobowych oraz numeru PWZ.
OK