Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja
reklama

Elektroniczna dokumentacja medyczna

Termin wdrożenia elektronicznej dokumentacji medycznej dla wszystkich podmiotów medycznych ulega zmianom z uwagi na brak gotowości do pełnej integracji zainteresowanych podmiotów. Jednego możemy być jednak pewni – pełna cyfryzacja służby zdrowia to kwestia czasu, podobnie jak w innych dziedzinach, tak też w medycynie cyfryzacja jest nieuchronna. Warto wiedzieć, co nas czeka i już dziś przygotować się na zmiany. Odpowiadamy na najważniejsze pytania pojawiające się z perspektywy pracowników służby zdrowia.

Leki onkologiczne firmy Amgen

Konferencja ASCO

Firma Amgen przedstawiła podczas 55. dorocznej Konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ang. American Society of Clinical Oncology, ASCO), która odbyła się w Chicago w dniach 31 maja–4 czerwca 2019 r., portfolio leków onkologicznych. Zaprezentowanych zostało siedem produktów badanych w  terapii nowotworów układu krwiotwórczego oraz guzów litych.

Elektrofizjolog – specjalista od impulsów serca

Ze względu na rosnącą zapadalność polskiego społeczeństwa na różnego rodzaju arytmie, w tym potencjalnie groźne, takie jak migotanie przedsionków, które jest odpowiedzialne za znaczny odsetek udarów niedokrwiennych mózgu, czy częstoskurcze komorowe u chorych z niewydolnością serca, które zwiększają ryzyku zgonu sercowego, elektrofizjologia staje się jedną z najważniejszych dziedzin kardiologii. Z roku na rok dysponujemy coraz skuteczniejszym i szerszym arsenałem do leczenia arytmii i ich skutków. Elektrofizjologia ma ogromny potencjał – zarówno naukowy, jak i praktyczny.

reklama

Leczenie żywieniowe w onkologii

Apel ekspertów i pacjentów

Podczas debaty „Dostęp do żywienia medycznego prawem pacjenta z chorobą nowotworową”, która odbyła się w Warszawie 3 czerwca 2019 r. z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego, pacjenci dyskutowali z wybitnymi ekspertami na temat leczenia żywieniowego, które powinno być integralną częścią terapii onkologicznej oraz holistycznej opieki nad chorym. Zapobieganie niedożywieniu zwiększa szansę na poprawę stanu zdrowia pacjentów, skraca czas ich pobytu w szpitalu i prowadzi do obniżenia kosztów leczenia.

Dwa razy „tak” dla leczenia adjuwantowego czerniaka

27 maja Rada Przejrzystości działająca przy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji uznała za zasadne finansowanie ze środków publicznych leku niwolumab w ramach programu lekowego „Leczenie uzupełniające czerniaka skóry lub błon śluzowych niwolumabem (ICD-10 C 43)”. W ślad za opinią Rady Przejrzystości pojawiła się pozytywna rekomendacja Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. To oznacza, że tylko krok dzieli polskich pacjentów od dostępu do leczenia adjuwantowego czerniaka.

Moczenie nocne u dzieci

Wyniki przeprowadzonego niedawno badania ankietowego, przeprowadzonego wśród lekarzy i pacjentów z regionu Chorwacji, Słowenii, Włoch, Rumunii, Rosji, Serbii i Słowacji, wskazują na obecność błędnych przekonań dotyczących moczenia nocnego u dzieci. To schorzenie w niedostatecznym stopniu rozpoznawane i nierozumiane przez społeczeństwo oraz pracowników służby zdrowia. Częstym błędem jest postrzeganie moczenia nocnego jako problemu o podłożu psychologicznym, a nie wywołanego przez czynniki patofizjologiczne. Co więcej, badanie wykazało, że nie tylko rodzice, ale i pracownicy służby zdrowia podzielają te błędne przekonanie, a leczenie odbiega od wytycznych.

Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego

30 maja obchodzony jest Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. Jego celem jest zwiększenie świadamości społeczeństwa na temat przebiegu choroby, która wpływa na codzienne życie ponad 2 mln ludzi, a także wsparcie chorych i ich bliskich w walce z SM. Hasłem tegorocznego Dnia Stwardnienia Rozsianego jest Widzialność. Kampania „Moje Niewidzialne SM” nawiązuje do niewidocznych objawów SM, takich jak ból, depresja, zmęczenie, zaburzenia poznawcze, które wpływają na pogorszenie jakości życia chorego. Dzień Stwardnienia Rozsianego obchodzony jest w 68 krajach na świecie. W naszym kraju oficjalne obchody organizuje Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego. Wydarzenie zostało objęte patronatem Rzecznika Praw Pacjenta, Rzecznika Praw Obywatela, JM Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Określony czas terapii w przewlekłej białaczce limfocytowej

Rok 2018 przyniósł wiele dobrego pacjentom z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL). Część polskich pacjentów, a dokładnie chorzy z nawrotową, oporną PBL, u których występuję delecja 17p lub mutacja TP53 zyskali dostęp do leku ratującego życie. W tym samym czasie ogłoszono również wyniki badania, z których wynika, że u pacjentów leczonych wenetoklaksem w połączeniu z rytuksymabem możliwe jest zakończenie leczenia po 2 latach bez postępu choroby. Czy jesteśmy świadkami przełomu w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej? Czy chorzy na PBL po zastosowaniu leczenia wolnego od chemioterapii będą mogli odstawić leczenie, co pozwoli organizmowi na regenerację, a osobom z PBL w znaczący sposób podniesie komfort życia?

Leczenie raka prostaty a otyłość

Rozmowa z doktorem Albertem Gugałą, urologiem

Leczenie raka prostaty w zaawansowanym stadium opiera się na zabiegu operacyjnym. Dla urologów pacjenci z dużą masą ciała są najtrudniejszymi pacjentami. Dlaczego tak się dzieje? Czy mężczyźni z otyłością mogą osiągnąć takie same efekty leczenia, jak pacjenci z właściwą masą ciała? Na te pytania odpowiada dr Albert Gugała, specjalista urolog z warszawskiego Szpitala Mazovia. 

Związek chorób przyzębia z chorobą Alzheimera i innymi chorobami ogólnymi

Najnowsze doniesienia

Polskie Towarzystwo Periodontologiczne, podczas konferencji  prasowej „Zdrowe dziąsła, piękny uśmiech”, przedstawiło najnowsze doniesienia o związku bakterii występujących w zapaleniu przyzębia z chorobą Alzheimera i innymi chorobami ogólnymi oraz o wzrastającym znaczeniu profilaktyki chorób przyzębia w tym kontekście. Zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia i periimplantitis to przewlekłe stany zapalne przyzębia, które w krajach rozwiniętych, w tym w Polsce, dotykają 8 na 10 osób w wieku 35 lat i więcej.

reklama
reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
Gabinet Prywatny

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
"OK", kozystajac z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach zapewnienia funkcjonalności i poprawności działania serwisów i usług. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie danych osobowych oraz numeru PWZ.
OK