Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja
reklama

Raport "Doświadczenia pacjenta w Polsce"

W opublikowanym właśnie raporcie badawczym Siemens Healthineers „Doświadczenia pacjenta w Polsce” dokonano pogłębionej analizy i oceny systemu ochrony zdrowia w Polsce z punktu widzenia jego użytkowników: pacjentów i ich opiekunów. O doświadczenia związane z usługami zdrowotnymi zapytano prawie dwa tysiące osób. Ocenie zostały poddane szpitale, Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna (AOS) oraz Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ). Na podstawie badań ilościowych i jakościowych autorzy raportu ustalili, co w polskim systemie lecznictwa boli pacjentów, a co zasługuje na ich pochwałę. Celem raportu Siemens Healthineers było także wprowadzenie perspektywy doświadczeń pacjenta do dyskusji na temat opieki medycznej w Polsce.

Leczenie empagliflozyną – korzyści sercowo-naczyniowe

Wyniki badania EMPA-REG OUTCOME®,

Firma Boehringer Ingelheim ogłosiła wyniki analizy post hoc danych z przełomowego badania EMPA-REG OUTCOME®, które zostały przedstawione na 55. Dorocznym Zjeździe Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD) w Barcelonie (Hiszpania). Wyniki te sugerują, że liczba kontrolowanych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego nie ma wpływu na zmniejszenie ryzyka wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych, w tym zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych i hospitalizacji z powodu niewydolności serca, jakie zaobserwowano po zastosowaniu empagliflozyny w badaniu EMPA-REG OUTCOME®,prowadzonym, z udziałem dorosłych z cukrzycą typu 2 i rozpoznaną chorobą układu sercowo-naczyniowego.

Poradnik po cyfryzacji

Przewodnik od A do Z”, przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia i CSIOZ.

W poradniku przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia i CSIOZ zawarte są wszystkie informacje jakie lekarz wiedzieć powinien o rewolucji cyfrowej w zdrowiu, m.in. kalendarium najważniejszych zmian w prawie, praktyczne informacje dotyczące pracy z e-receptą oraz Internetowym Kontem Pacjenta czy informacje o wsparciu dla lekarzy w procesie wdrażania e-usług.

 

 

reklama

Terapia osteoporozy a dostępność leków

Rozmowa z dr n. med. Marią Rell_Bakalarską

Według Raportu Osteoporoza – cicha epidemia w Polsce wydanego w 2015 r. przez Europejską Fundację Osteoporozy i Chorób Mięśniowo-Szkieletowych, liczba osób ze złamaniem osteoporotycznym w Polsce w roku 2010 wynosiła ponad 2 miliony. O profilaktyce osteoporozy, w tym o suplementach diety, dostępie pacjentów do nowoczesnego leczenia tej choroby i refundacji leków mówi dr n. med. Marią Rell-Bakalarską, reumatologiem z Centrum Reumatologii i Osteoporozy Rheuma Medicus w Warszawie.

Nowe dane potwierdzają skuteczność i profil bezpieczeństwa kladrybiny

Merck ogłosiła prezentację nowych danych dotyczących kladrybiny w tabletkach, które uzupełniają informacje o długotrwałej skuteczności i profilu bezpieczeństwa tego leku. Dane te zostały przedstawione w trakcie 35. Kongresu Europejskiego Komitetu ds. Leczenia i Badań nad Stwardnieniem Rozsianym (ECTRIMS, European Committee for Treatment and Research in Multiple Sclerosis), który odbył się 11–13 września 2019 r. w Sztokholmie.

Nowy zarząd Sekcji Rytmu Serca PTK rozpoczyna działalność

26 września 2019 roku, podczas XXIII Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, zainaugurowano działalność nowego Zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Dziewięcioro ekspertów w dziedzinie elektrofizjologii i elektroterapii będzie nadzorować działalność jednej z największych Sekcji PTK w ramach dwuletniej kadencji: przewodniczący Sekcji – dr hab. n. med. Andrzej Przybylski, prof. nadzw. UR (Rzeszów), ustępujący przewodniczący – dr hab. n. med. Maciej Sterliński, prof. nadzw. IK (Warszawa), przewodniczący-elekt – dr hab. n. med. Maciej Kempa (Gdańsk); pozostali członkowie – dr hab. n. med. Adam Sokal (Zabrze), dr n. med. Michał M. Farkowski (Warszawa), dr n. med. Artur Oręziak (Warszawa), dr n. med. Maria Miszczak-Knecht (Warszawa), dr n. med. Janusz Romanek (Rzeszów), dr hab. n. med. Marek Jastrzębski, prof. nadzw. UJ (Kraków).

Leczenie interferonem beta kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią

Pozytywna opinia Komitetu CHMP

Komitet CHMP wydał pozytywną opinię dotyczącą rozszerzenia populacji osób leczonych interferonem beta o kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Opinia CHMP oznacza, że interferon beta, w tym interferon beta-1a s.c., w przypadku zaistnienia potrzeby terapeutycznej będzie mógł być stosowany w leczeniu rzutowej postaci stwardnienia rozsianego (RSM) u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Sytuacja w opiece nad pacjentami z cukrzycą

Raport Fundacji Urszuli Jaworskiej

Podczas konferencji pt. „Cukrzyca tu i teraz” zaprezentowano wnioski i rekomendacje płynące z raportu Fundacji Urszuli Jaworskiej „Badanie systemu monitorowania, leczenia i opieki nad pacjentem z cukrzycą z punktu widzenia potrzeb pacjenta, personelu medycznego oraz placówek ochrony zdrowia”. Są one podstawą do dalszych prac nad tworzeniem nowego modelu opieki.

Nowe władze Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego

W trakcie Walnego Zebrania Delegatów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wyłoniono nowe władze. Prof. Dominika Dudek została wybrana Prezesem-Elektem. Funkcję Prezesa Zarządu Głównego objął prof. Jerzy Samochowiec. Nowy Zarząd Główny tworzą: prof. Małgorzata Janas-Kozik, dr Sławomir Murawiec, prof. Adam Wichniak, dr Tomasz Szafrański, dr Maciej Matuszczyk, prof. Przemysław Bieńkowski, prof. Janusz Heitzman, prof. Joanna Rymaszewska, dr Łukasz Cichocki.

Niepożądane odczyny poszczepienne – wiedza zamiast lęku

NOP, czyli niepożądany odczyn poszczepienny, w zrozumiały sposób budzi niepokój rodziców. Jednak obok informacji wiarygodnych pojawiają się również te, których celem jest podgrzewanie emocji. Ani lekarze, ani naukowcy zajmujący się szczepieniami nie kwestionują istnienia NOPów, ale zrozumienie skali ich występowania może pomóc rodzicom w podjęciu decyzji: szczepić czy nie szczepić.  NOPy kwalifikowane są jako ciężkie, poważne oraz łagodne.

reklama
Gabinet Prywatny

ISSN: 1230-4719

IC: 67.48 pkt

MNiSW: 5 pkt

reklama
reklama
Producenci informują
więcej »

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK