Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja
reklama

Prezydium NRL protestuje przeciwko trybowi prac legislacyjnych

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wyraziła stanowczy protest przeciwko trybowi prac legislacyjnych nad projektem ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw.ww. ustawy, mającej fundamentalne znaczenie dla systemu ochrony zdrowia, a przede wszystkim dla samych lekarzy i lekarzy dentystów. 

Opublikowany w dniu 9 stycznia 2020 r., na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji projekt ww. ustawy zasadniczo różni się od przedstawionego w czerwcu 2019 r. do konsultacji publicznych oraz nie uwzględnia zdecydowanej większości merytorycznych uwag zgłoszonych przez samorząd lekarski oraz innych interesariuszy w toku tych konsultacji.

Apel w sprawie schematu leczenia przewlekłej białaczki limfocytowej (PBL)

Fundacja OnkoCafe Razem Lepiej zaapelowała do posłów i senatorów z Sejmowej i Senackiej Komisji Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej o wsparcie działań na rzecz uzupełnienia schematu leczenia przewlekłej białaczki limfocytowej (PBL), refundowanego przez płatnika publicznego. Chodzi o terapię ibrutynibem, obecnie niedostępną dla pacjentów z PBL bez delecji 17p i/lub bez mutacji TP53. Uzupełnienie schematu w ramach refundacji popierają czołowi polscy eksperci z dziedziny hematoonkologii.

Czy Polacy chętnie wykonują badania profilaktyczne?

Co czwarty Polak nie wie, czy dla osób w jego wieku są zalecane jakieś badania profilaktyczne. Największą świadomość związaną z tego rodzaju badaniami mają osoby powyżej 50. r.ż. Najczęściej wskazywane jako konieczne do wykonania jest badanie piersi. Co dziesiąty Polak nie planuje badań profilaktycznych. Najwyższy odsetek osób, które nie planują wykonywać badań profilaktycznych, jest wśród 40-latków (12%). Dla porównania, wśród 20-latków tylko 4% badanych nie chce wykonywać badań profilaktycznych. Tak wynika z sondażu ARC Rynek i Opinia.

reklama

Od 8 stycznia 2020 r. obowiązek wystawiania e-recepty

Ponad 63 mln wystawionych e-recept od końca maja 2018 roku. Ponad 60 tys. przeprowadzonych szkoleń dla lekarzy i farmaceutów. Tak wyglądały przygotowania dzięki, którym możliwe stało się upowszechnienie e-recepty w aptekach oraz gabinetach lekarskich w całym kraju. Elektroniczne recepty w polskich aptekach pojawiły się już 1 stycznia 2019 roku. Od tego momentu można je było zrealizować w każdej aptece w Polsce. Od 8 stycznia 2020 roku wchodzi w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej.

Punkty za opublikowanie monografii naukowej w wydawnictwie Medyk

Zgodnie z komunikatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 17 grudnia 2019 r. za opublikowanie monografii naukowej w wydawnictwie Medyk autorzy otrzymują 80 punktów. Zapraszamy do współpracy z naszą oficyną wydawniczą https://medyk.com.pl

"Za kółkiem z ICD"

Bezpieczny kierowca z kardiowerterem-defibrylatorem

Trudno dzisiaj nie korzystać z podstawowych zdobyczy cywilizacji. Wszczepione urządzenie ma nam pomagać w życiu, chronić je, w krytycznym momencie ocalić, a nie być przysłowiową „kulą u nogi”, która w znaczącym stopniu je komplikuje. Przed podjęciem decyzji o implantacji urządzenia pacjenci często jasno mówią, że jednym z najważniejszych kryteriów jest dla nich to, czy po zabiegu będą mogli jeździć samochodem. Czy prowadzenie samochodu z implantowanym kardiowerterem-defibrylatorem (ICD) jest bezpieczne? Czy trzeba zapinać pasy? Co mówią przepisy? Na pytania kierowców z ICD odpowiada dr hab. n. med. Michał Mazurek, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Komunikat ws. realizacji e-recept w sytuacji niezgodności danych zawartych w jej warstwie graficznej i technicznej

Ministerstwo Zdrowia informuje, że niezgodność danych zawartych w warstwie graficznej e-recepty z danymi zawartymi w jej warstwie technicznej –  przy jednoczesnym prawidłowym oznaczeniu na e-recepcie innych wymaganych przepisami elementów – nie uniemożliwia realizacji takiej e-recepty. W sytuacji niezgodności pomiędzy ww. danymi można wydać lek zgodnie z ordynacją wpisaną w części wizualnej e-recepty – o ile oznaczenia w części wizualnej są prawidłowe – niezależnie od tego co wynika z danych wskazanych w części technicznej e-recepty.

E-recepta - nowa usługa w ramach Telefonicznej Informacji Pacjenta (TIP)

Uruchomiono nową usługę w ramach Telefonicznej Informacji Pacjenta (TIP) oraz w oddziałach wojewódzkich NFZ. Personel medyczny (lekarze, farmaceuci), który wystawia i realizuje recepty elektroniczne, może liczyć na wsparcie techniczne ze strony konsultantów infolinii i stacjonarnie przez pracowników NFZ w oddziałach wojewódzkich. Udzielają oni fachowej pomocy w zakresie e-recepty, a także przepisów, które regulują ordynację lekarską oraz sprawozdawczość apteczną.

Numer infolinii TIP to: 800 190 590. Połączenie jest bezpłatne.

90% Polaków chce korzystać z e-wizyt i zdalnych porad lekarskich

Ze zdalnej pomocy medycznej chce korzystać prawie 90%Polaków. Uważają bowiem, że telemedycyna ułatwi dostęp do lekarza i do specjalisty, skróci czas oczekiwania na poradę i pomoc medyczną. 50,8% ankietowanych korzystało już z jakiejś formy zdalnej pomocy medycznej. Co trzeci Polak umawiał się na wizytę telefonicznie. Do skorzystania z e-wizyty zostali zachęceni przez rodzinę i znajomych lub przez swojego lekarza. Motywująco działają także wpisy na stronie internetowej placówki medycznej. Powodem, z którego co drugi uczestnik badania nie skorzystał z e-wizyty, był fakt, że placówka medyczna po prostu nie udostępnia takiej możliwości lub brak wiedzy, jak skorzystać z usług telemedycznych. Co czwarty pacjent preferuje kontakt osobisty i nie ufa telemedycynie.
reklama

Wzrost liczby zachorowań na odrę w Polsce

Rok 2019 zakończy się bez wątpienia w Polsce rekordową liczbą zachorowań na odrę. Do końca listopada, jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, odnotowano 1488 przypadków tej choroby. Dla porównania w2018 r. w tym samym czasie było ich 234. Jest to zjawisko obserwowane w całej Europie. W ciągu ostatniego roku media donosiły o kolejnych ogniskach epidemicznych na południu Europy i Ukrainie, gdzie na odrę do września 2019 r. zmarło 19 osób. Za wzrost zachorowań w Europie, gdzie szczepienia są dostępne i niekiedy, jak w przypadku Polski, darmowe, odpowiada spadająca liczba zaszczepionych. Jeden chory może zarazić nawet 18 osób.

reklama
Gabinet Prywatny - czasopismo

ISSN: 1230-4719

IC: 72.43 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Ta strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. polityka prywatności. OK