Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja
2/2019

Drodzy Czytelnicy „Gabinetu Prywatnego”!

Medycyna rodzinna ma już ponad 25 lat. Ćwierćwiecze to czas, w którym wiele można zbudować, ale równie wiele można zburzyć. Przyglądając się kondycji tej specjalizacji na przestrzeni lat można przyznać, że została zbudowana na mocnych fundamentach. Mimo zmieniających się opcji politycznych i różnych pomysłów na nią (zmieniały się m.in. zakres kompetencji, godziny przyjmowania, dostępne w POZ badania), na początku 2019 r. medycyna rodzinna jest już na dobre zakorzeniona w krajobrazie polskiej medycyny. Mając okazję prowadzić pacjentów w Podstawowej Opiece Zdrowotnej od ponad 11 lat, widzę zmiany na lepsze – coraz więcej osób dostrzega różnicę między lekarzem rodzinnym a internistą i pediatrą. Kilkanaście lat temu odrębność ta nie była oczywista nawet dla studentów medycyny. Młodzi adepci sztuki medycznej coraz częściej widzą siebie w pracy w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, co kilkanaście lat temu przegrywało z chęcią pracy w szpitalu. Cieszy też, że w ocenach satysfakcji pacjenta lekarze rodzinni zajmują pierwsze miejsce – świadczenia udzielane w POZ zostały ocenione na poziomie „dobry” i „bardzo dobry” przez ponad 60% pacjentów (m.in. ankieta NFZ z 2016 r.). Niemniej wciąż wiele jest do zrobienia. Pytając „quo vadis medycyno rodzinna”, muszę zwrócić uwagę na wyzwania, które lekarze rodzinni powinni podjąć. Najbliższym wydaje się digitalizacja danych. Nieuniknione przejście z dokumentacji papierowej na cyfrową powoli zatacza coraz szersze kręgi. Udało się już wdrożyć e-zwolnienia, powoli wdrażana jest e-recepta, a na horyzoncie czeka już e-skierowanie. E-dokumentacja w POZ wydaje się zmianą nieuniknioną, choć nie bezbolesną. Drugim kierunkiem jest ultrasonografia jako narzędzie, z którego bezpośrednio chcą korzystać lekarze rodzinni, nie tylko najmłodsi. Dostępność aparatów USG i nieoceniona wartość tego narzędzia w codziennej diagnostyce lekarza POZ powoduje, że coraz więcej medyków w poradniach korzysta z niego, zamiast zlecać to zadanie innym specjalistom. USG (jamy brzusznej, tarczycy i in.) powoli staje się badaniem, które lekarz rodzinny łatwo może wykonać i zinterpretować sam, i tak jak obecność EKG w POZ nie odebrała tego narzędzia kardiologom, w przypadku USG radiolodzy również nie mają się czego obawiać. Mimo ogólnej dostępności wiedzy medycznej w internecie, badania obrazowe na czele z USG wydają się być nadal owiane tajemnicą, a ich interpretacja nie jest w łatwy sposób dostępna przeciętnemu Kowalskiemu, stąd uzbrojenie lekarza rodzinnego w ten oręż wpłynie także na zwiększenie autorytetu lekarza POZ. Cyfryzację i USG postrzegam obok innych zmian jako dwa podstawowe kierunki, które w ciągu najbliższych lat w castingu na menadżera zdrowia pacjenta obsadzą lekarza rodzinnego w roli głównej.

Aby tak się stało, lekarz rodzinny będzie musiał dysponować również rzetelnym źródłem wiedzy medycznej, a tym od 26 lat niezmiennie pozostaje „Gabinet Prywatny”.

W obecnym numerze szczegółową analizę zmian skórnych w przebiegu przewlekłej niewydolności żylnej zaprezentuje dr M. Szczepanek, a o roli diagnostyki obrazowej w chorobach układu moczowego u dzieci poinformuje dr D. Adamczyk. Dr R. Kuthan przekaże m.in, jaka jest skala „niedoleczenia” bólu przewlekłego w Polsce i na jakiej podstawie można to ocenić. Z kolei dr J. Dorożyński rzuci nowe światło na szeroko stosowane w ostatnim w ostatnim czasie przez polskich pacjentów suplementy diety i przedstawi m.in. najczęstsze interakcje tych produktów z lekami.

 

Miłej lektury!

dr n. med. Paweł Lewek

Redaktor naczelny „Gabinetu Prywatnego”

powrót
reklama
Gabinet Prywatny

ISSN: 1230-4719

IC: 67.48 pkt

MNiSW: 5 pkt

reklama
reklama
Producenci informują
więcej »

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK