Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja
reklama

Fakty i mity o konopiach medycznych

Ustawa legalizująca w Polsce marihuanę do celów medycznych weszła w życie w listopadzie 2017 r. Konopie medyczne od stycznia tego roku dostępne są na polskim rynku. Pacjenci mogą kupić je w aptekach, wyłącznie na receptę. Spectrum Therapeutics, jedyny jak dotąd podmiot, który zarejestrował i dystrybuuje konopie medyczne w kraju, zauważa dużą potrzebę pogłębienia wiedzy Polaków na ich temat, zarówno jeśli chodzi o szeroko rozumianą administrację publiczną, środowiska medyczne, jak i samych pacjentów. Przedstawiciele spółki szacują, że w kraju znajduje się ok. 300 000 osób potrzebujących terapii konopiami medycznymi.

Przedłużenie terminu składania wniosku o dofinansowanie oprogramowania gabinetu

Do 10 września Narodowy Fundusz Zdrowia przedłużył lekarzom termin składania wniosków o dofinansowanie zakupu oprogramowania gabinetów i ich rozliczenie. Powód – złożono wnioski na zaledwie 200 tys. zł, a do wydania w tym roku jest 21 mln. Zgodnie z zarządzeniem Prezesa NFZ Nr 108/2019/DEF uprawniony świadczeniodawca w celu uzyskania dofinansowania zakupu oprogramowania, składa w terminie do dnia 10 września 2019 r. do dyrektora właściwego oddziału funduszu wniosek o udzielenie dofinansowania. Udzielane jest ono do wyczerpania środków przyznanych oddziałowi funduszu, nie później niż do 30 września 2019 r.

Miłość z ICD

najważniejsze pytania o kardiowerter-defibrylator i seks

Implantacja stymulatora serca lub kardiowertera-defibrylatora to dla wielu pacjentów stres i nowa sytuacja, z którą uczą się żyć na nowo. Wiele wątpliwości dotyczy codziennej aktywności, w tym życia płciowego. Czy seks może być groźny dla pacjenta ze wszczepionym urządzeniem wspomagającym pracę serca? Jakie jest ryzyko, że porywy namiętności spowodują wyładowanie kardiowertera-defibrylatora? Kiedy po zabiegu można na nowo podjąć współżycie? Na pytania odpowiada dr hab. n. med. Maciej Kempa, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

reklama

Program lekowy z immunoterapią dla pacjentów z nowotworami głowy i szyi

Główny postulat posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii na temat „Nowotwory głowy i szyi – nadzieje i wyzwania” odbyło się 18 lipca. W spotkaniu wzięli udział wybitni specjaliści w dziedzinie leczenia nowotworów głowy i szyi, którzy dyskutowali o najważniejszych problemach pacjentów oraz wyzwaniach, przed jakimi stoi polska ochrona zdrowia w kontekście leczenia tych chorych. 70% przypadków w chwili rozpoznania to nowotwory o znacznym zaawansowaniu. Chorzy ci wymagają agresywnego leczenia skutkującego gorszą jakością życia i niższą przeżywalnością – powiedział prof. Andrzej Kawecki. Tymczasem chorych tych można już leczyć immunoterapią, która wciąż nie jest refundowana w Polsce, a więc de facto niedostępna dla pacjentów.

Odpowiedzialność prawna lekarzy

RECEPTA na sukces w medycynie

Lekarze to grupa zawodowa podejmująca każdego dnia setki ważnych dla zdrowia i życia pacjentów decyzji. Spoczywa na nich pełna odpowiedzialność, wiążąca się z ryzykiem poniesienia konsekwencji prawnych za wdrożone działania. Jednak zgodnie z przepisami – medycy też mają swoje prawa. Składane przez lekarzy, jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania zawodu, Przyrzeczenie Lekarskie zobowiązuje nie tylko do zachowania tajemnicy lekarskiej, ale również m.in. do sumiennego spełniania obowiązku służenia zdrowiu i życiu ludzkiemu.

Szybka diagnostyka raka płuc do szansa dla pacjentów

Rola lekarza rodzinnego – komentarz prof. Dariusza M. Kowalskiego

Lekarze rodzinni odgrywają bardzo istotną rolę w procesie diagnozy i skutecznego leczenia wielu poważnych chorób. Od ich staranności i uważności zależy to, na jakim etapie zaawansowania zostanie wykryta choroba, a więc często także i to, czy pacjent ma szanse na wyleczenie. Jeśli chodzi o raka płuca, to myślę, że przede wszystkim ważne jest, żeby trochę odmitologizować tę chorobę. Przez bardzo wiele lat była ona uważana za chorobę zawsze śmiertelną i to prawie niezależnie od stadium jej zaawansowania w momencie diagnozy. Wiedzieliśmy tylko, że szansa wyleczenia jest, jeśli był niski stopień zaawansowania i zastosowaliśmy leczenie chirurgiczne. A poza tym to praktycznie nic więcej. Teraz jednak mamy XXI w. i to się bardzo zmieniło. 

Projekt nowelizacji ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w ochronie zdrowia

Komentarz Business Centre Club

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Efektem proponowanych zmian może być zwiększenie liczby specjalistów, a co za tym idzie większa dostępność do profesjonalistów w poszczególnych dziedzinach ochrony zdrowia. Ponżej przedstawimy komentarz Business Centre Club.

Problemy polskiej neurologii

Światowy Dzień Mózgu

Wprowadzenie do systemu opieki zdrowotnej definicji chorób mózgu, koordynacja opieki nad pacjentami z chorobami mózgu oraz większe skoncentrowanie na profilaktyce, wczesnej diagnostyce i leczeniu chorób mózgu – to główne potrzeby polskiej neurologii i odpowiedź na rosnącą liczbę zachorowań na choroby mózgu. W Europie z chorobami mózgu zmaga się ponad 165 mln ludzi. W Polsce to nawet 15 mln osób.

Nowy schemat leczenia infekcji HIV

Firma ViiV Healthcare otrzymała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu na terenie UE produktu leczniczego o nazwie Dovato (dolutegrawir/lamiwudyna) – jest to nowy, kompletny, dwulekowy schemat leczenia infekcji HIV w postaci jednej tabletki przyjmowanej raz na dobę. Lek Dovato został dopuszczony do obrotu na podstawie wyników badań rejestracyjnych GEMINI, które wykazały jego co najmniej równoważną skuteczność wobec opartego na dolutegrawirze trójlekowego schematu leczenia w okresie 48 tygodni, bez obserwowanych przypadków lekooporności.

Test Oncotype DX Breast Recurrence Score®

Decyzja refundacyjna Niemieckiej Wspólnej Komisji Federalnej

Niemiecka Wspólna Komisja Federalna (G-BA) podczas sesji plenarnej 20 czerwca wydała pozytywną decyzję refundacyjna dla testu Oncotype DX Breast Recurrence Score®. Oncotype DX® będzie jedynym multigenowym testem refundowanym przez ustawowe kasy chorych o szerokim zasięgu krajowym, do stosowania u wszystkich pacjentek z rakiem piersi we wczesnym stadium, bez przerzutów do węzłów, z dodatnim receptorem hormonalnym i ujemnym receptorem HER2, gdy decyzja o chemioterapii lub przeciwko niej nie może być podjęta wyłącznie na podstawie parametrów klinicznych i patologicznych.

We wniosku Niemieckiego Instytutu Jakości i Efektywności w Opiece Zdrowotnej (IQWiG) stwierdzono, że tylko test Oncotype DX daje wystarczające dowody pozwalające kierować decyzjami dotyczącymi chemioterapii raka piersi na podstawie wyników przełomowego badania TAILORx. 

Systemy opieki zdrowotnej w całej Europie doceniają wartość testu, który jest uwzględniony we wszystkich głównych międzynarodowych wytycznych klinicznych, w tym St. Gallen, ESMO i NICE w Europie oraz ASCO i NCCN w USA. Oprócz Niemiec test Oncotype DX Breast Recurrence Score jest obecnie refundowany przez publiczne systemy opieki zdrowotnej w siedmiu innych krajach europejskich, w tym w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii i Szwajcarii. Skorzystało z niego prawie milion pacjentek na całym świecie.

Więcej na temat testu Oncotype DX: www.OncotypeIQ.com

 

 

reklama
Gabinet Prywatny

ISSN: 1230-4719

IC: 67.48 pkt

MNiSW: 5 pkt

reklama
reklama
Producenci informują
więcej »

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
"OK", kozystajac z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach zapewnienia funkcjonalności i poprawności działania serwisów i usług. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie danych osobowych oraz numeru PWZ.
OK